Sen dünyanın neresindensin aşkım

Dünyanın her bir köşesinde çiftler birbirine nasıl hitap ediyor?

Dünyanın neresinde doğmuş olursak olalım sevgililer arasında başka bir dil var, sadece iki kişiye ait olan. Dışarıdan bakanlar onlara anlam veremese de bu dil iki aşığı birbirine bağlayan en güçlü bağdır.

Kendi yaşam koşullarımızda bakarsak, dışarıdan gözlemlediğim kadarıyla, bizler en çok "Aşkım” hitabını kullanıyoruz. Ancak bu otobüste, vapurda, metroda vs şahit olduklarımız. Yani bu biraz dışarıdayken hitap şekilleri gibi.

Ancak daha özele inip arkadaşlarımızın ilişkilerine şahit olduğumuzda ilginçleşiyor durum. "Balım, çöreğim, ponçiğim…” diye uzayıp gidiyor.

Sadece Türkiye'de aşk yok tabii. Dünya geneline bakıldığında da çiftlerin birbirlerine hitapları insanda merak uyandırıyor. En azından bende uyandı ve bir şeyler araştırdım. Hadi paylaşalım…

Dünyada ilginç sevgili hitapları

Bir fil aşığı olarak en çok Tayland'a bayıldım. Taylandlı çiftler "Minik fil” diye hitap ediyorlarmış en çok birbirine.

Bunun yanında ilginçleşen ve dışarıdan anlaşılması imkansız olanlar var: İsveçliler "Tatlı buruncuk”, Çin "Sen benim batan balığımsın”, Fransızlar "Minik pirem”, İtalyanlar "Minik mikrobum”, Japonlar "Gözleri olan yumurta gibisin”, Tibetliler "Kalbimin en kıymetli zehri”, Ekvadorlular "Şişmanım”, Meksikalılar "Yaşlı kadınım”

Ya sevimlilik abidesi ponçik hitaplar

Bu alanda en ilgimi çeken Finlandiyalılar oldu, Çünkü sevgililer birbirine "Ekmek ufağı seni” diyormuş. Özellikle bir erkeğin sevgilisine bu hitabını getirsenize gözünüzün önüne. Bilmem ki, bana fazla tatlı geldi.

İspanyollar da "Şeker topağım” diyormuş. Brezilyalılar "Mini mini bal kabağı”, Almanlar "Şekerleme”, Endonezyalılar "Kalbimin meyvesi”

Ve Araplar da romantizmin doruklarına çıkıp "Ceylan gözlüm” diye sahiplenerek hitap edermiş.

Aşk bu, paylaşmak, sevmek en güzel sözcüklerle anlatılıyor tabii. Siz sevdiğinize nasıl hitap edersiniz?

Aşkınız daim olsun…

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

15-09-2017 17:02:20

BONCUK

YORUM YAZ