Sema’nın Sağlıklı Mutfağı'ndan chialı çilek marmelatı

Havalar ısınıyor, yaz mevsiminin eli kulağında. Raflardaki yerini alan Sema’nın Sağlıklı Mutfağı ile yazı tüm enerjiniz ve neşeniz ile karşılamaya ne dersiniz?

Henüz yirmi yedi yaşındayken kendisine Tip 2 Diyabet teşhisi konmasıyla mutfağında reform yapıp bir anda değiştirdiği beslenme şekliyle diyabeti alt eden Sema Sumeli'nin samimiyetle anlattığı, büyük bir emekle örülmüş bu renkli macerasını okumaya, birbirinden taze, leziz ve pratik tariflerini uygulamaya ne dersiniz?

Chialı çilek marmelatı

Chia tohumu benim sıklıkla kullandığım bir besin çünkü içeriğinde tam aminoasit proteinleri bulunduruyor. Lif açısından oldukça zengin ve içinde iyi miktarda bitkisel Omega-3 var. Faydalarının yanında benim en sevdiğim yönü de kullanımının rahatlığı. Baskın bir tadı ol­madığı için her şeyde kullanılabiliyor ve sıvıların içinde jelleşerek, içine girdiği sıvıyı puding kıvamına getiriyor. Örneğin, 1 su bardağı sıvıya 2 yemek kaşığı chia tohumu koyduğunuzda chia o sıvıyı bayağı jelleştire­biliyor. Ben de bunu genelde marmelat niyetine yaptığım meyve pürelerinde kullanıyorum. Ben bu tarifte çilekle örnek vereceğim ama siz aynı yöntemi dilediğiniz meyveye uygulayabilirsiniz. Meyveniz tatlı ise sadece meyvenin şekeri ile idare edebilirsiniz. Eğer yeterince tatlı değilse içine bal veya pekmez ekleyebilirsiniz.

Malzemeler

Ayıklanmış, temizlenmiş çilek ve chia tohumu

Yapılışı

Çilekleri blenderdan geçi­rin. Eğer başka bir meyve kullanıyorsanız ‒örneğin elma gibi‒ rendeleyip tarçın ekledik­ten sonra biraz pişirebilirsiniz de. Meyve püreniz hazır olunca yukarıda anlattığım oranda, 1 su bardağına 2 yemek kaşığı denk gelecek şekilde chia tohumunu ekleyip marmelatınızı kavanoza aktara­bilirsiniz. 1 saat sonra chialar şiştiğinde marmelatınız hazır olacak. Bu şekilde buzdolabında saklanabilir. İçinde şeker olmadığı için taze kalma süresi reçeller gibi olmuyor. Bir hafta içinde tüketmenizi öneririm. "Peki nasıl tüketeceğiz?" derseniz... Ben en çok 3-4 kaşık yoğurt içine geceden 2 kaşık yulaf ezmesi ekleyip yemeyi seviyorum. Yulaf ezmeleri şişip yoğurdun içinde güzel bir kıvam alıyor. Sonra bir sıra marmelat, bir sıra yulaflı yoğurt, belki bir sıra da badem ya da fındık ekleyip bir kahvaltı kavanozu hazırlayabiliyorum. İlerleyen sayfalarda tarifini anlatacağım krakerleri haftalık hazırlayıp onların üstüne de bir kat peynir, bir kat marmelat sürerek tüketebilirsiniz. Siz de benim gibi tatlı-tuzlu karışımını sevenlerdenseniz buna bayılacaksanız...

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ