Selva Erdener: Bana bir Ankaralı diyebilirsiniz çünkü bütün öğrenim hayatım Ankara’da geçti

Selva Erdener: "Biliyor Musun" albümünün detaylarını anlatırken yaptığı güzel işleri de ele aldık...

Ankara'da doğan Selva Erdener, müzik çalışmalarına ilk ve orta öğrenimi sırasında Müzeyyen Demirci ve İnci Dinçer'in teşvikleriyle başladı. Bütün öğrenim hayatını Ankara'da geçiren Erdener, Ankara Devlet Operasına solist sanatçı olarak kabul edildi. Bu süre zarfında şan dersleri aldı. Birçok senfoni orkestrasında solistlik yaptı. 2001 yılında, Turgay Erdener'in eserleri ve halk türkülerinden oluşan "Sen Sen Sen” adlı ilk albümünü, 2011 yılında "Düşlerimin Toprağı” adlı ikinci albümünü, 2013' yılında "Nereye Aşkım” adlı üçüncü albümünü, 2017-2018 sezonunda kayıtları yapılan "Biliyor musun?” adlı CD çalışması Ada Müzik tarafından yayınlanarak dinleyiciyle buluştu.

Bana bir Ankaralı diyebilirsiniz çünkü bütün öğrenim hayatım Ankara'da geçti

- Selva Erdener kimdir? Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ankara'da doğdum. Bana bir Ankaralı diyebilirsiniz çünkü bütün öğrenim hayatım Ankara'da geçti. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservartuarı'ndan mezun olduktan sonra Devlet Opera ve Balesi'ne solist sanatçı olarak girdim. Halen bu kurumda görev yapmaktayım.

- Müziğe nasıl başladınız? Ne zaman bir müzisyen olmaya karar verdiniz?

Çocukluğumdan itibaren müzik hep hayatımın içindeydi. Annem çok güzel şarkı söylerdi, babamın müzik nazariyat bilgisi bana notaları öğretti. Ben de kendimi bildim bileli şarkı söylerdim. Çok şanslıyım ki iyi müzik eğitimcileriyle çok erken yaşta tanıştım. Onların yönlendirmeleriyle iyi müziğe ve müzisyenlere ilgi duydum. Müzisyen olma kararımı da çok küçük yaşta verdim.

- Daha önce albüm dışında bulunduğunuz projeler var mı varsa nelerdir?

Albüm dışında pek çok projede bulundum. Saymakla bitmez. Devlet Opera ve Balesi'ndeki eserlerde sahneye çıkmamım yanı sıra yurtiçi ve yurtdışında tiyatro, sinema ve pek çok konser projesinde yer aldım.

- Kendi besteleriniz var mı?

Yok ama bu konuda çalışmayı istiyorum.

Albümdeki bütün parçaları seviyorum.

"Biliyor musun” albümü önceki albümlerinizden ayırın yönü var mı?

Aslında devam niteliğinde çünkü Türk bestecilerinin şarkılarını seslendiriyorum ama ilk kez bir caz kuartet eşliğinde söylediğim 'Onar Mısra' şarkısı farklı bir yapıydı. Çok severek söyledim şarkıyı, bunun dışında bir kadın besteci Melahat İsmail'in elinden çıkmıştı.

- Bu albümden beklentileriniz nelerdir?

Birçok insana ulaşıp, dinlenmesi.

- Kimlere hitap ediyor?

Albümü yaparken herhangi bir dinleyici kitlesine hitap etmesini hedeflemedim. Geniş bir dinleyiciye ulaşırsa mutlu olurum.

- Nazım Hikmet, Karacaoğlan, Edip Cansever gibi birçok sairlerimizin şiirlerini besteliyorsunuz. Bu şairleri seçmenizin özel bir sebebi var mı?

Şiirlerini besteliyorsunuz. Bu şairleri seçmenizin özel bir sebebi var mı? Albümdeki şarkıların besteleri bana ait değil. Bütün şarkıların şiirlerini besteciler kendileri seçtiler.

- Albümde hangi bestecilerin imzası var?

Albümün müzik direktörü ve piyano İbrahim Yazıcı, besteciler Cem İdiz, Turgay Erdener, Babür Tongur, Fazıl Say, Melahat İsmail. Müzisyenler ise Mehmet Yasemin, Çağ Erçağ, Derya Türkan, Ahmet Baran, Gürtuğ Gök, Ediz Hafızoğlu, Volkan Hürsever, Emre Sınanmış ve İstanbul Vokal Ansambl albümde yer aldılar. Kaydımızı Adham Farid yaptı mix-mastering Pieter Snapper'a ait.

- Albümde bulunan en sevdiğiniz parça hangisi ve size hangi duyguyu hissettiriyor?

Albümdeki bütün parçaları seviyorum.

- Peki, albümün adı neden "Biliyor musun?” bu parçanın sizde özel bir yeri var mı?

Albümde yer alan, bestesi Turgay Erdener'e ait, şiiri Edip Cansever'in "Yer çekimli karanfil” şarkısı, Biliyor musun ile başlar. Albümün ismi buradan geliyor.

İyi şarkı söyleyen herkesi dinleyebilirim.

- Sahne aldığınız yerler var mı? Sizi nerelerde dinleyebiliriz?

Birçok kentte konserlerim oluyor, facebook ve instagram sayfalarımdan takip edebilirsiniz.

- Siz kimleri dinlemeyi seviyorsunuz? Kimleri örnek alıyorsunuz?

İyi şarkı söyleyen herkesi dinleyebilirim.

- İleride yapmak istediğiniz başka projeler nelerdir?

27 Şubatta Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde Muhlis Sabahattin Ezgi'nin "Ayşe” operetinde başrol oynayacağım. Bundan başka, bir tiyatro projesinde yer alacam.

Çiğdem Avcı

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ