Şekersiz tatlı tarifleri için ipucular

Abone Ol 

Daha enerjik, daha iyi hissetmek, birçok hastalıktan uzaklaşmak için şekersiz beslenmek çok önemli. Makarnalutfen'de satılan Türkiye’nin ilk ve tek şekersiz kek, kurabiye ve puding karışımları da şekersiz beslenirken tatlı krizlerine çözüm olmak için birebir.

Şekersiz tatlı tarifleri için ipucular #1

Şekersiz Beslenmede İlk Adım

– Öncelikle içeriğinden emin olmadığınız tüm paketli yiyeceklerden uzak durun.

–  İçinde şeker olduğunu bildiğiniz yiyecekleri tüketmeyin.

– Bol lifli beslenmeye ve bol su içmeye dikkat edin.

– Protein içeren gıdalar, güvendiğiniz yağlar, probiyotikler, prebiyotikler tüketin.

Şekersiz tatlı tarifleri için ipucular #2

Kekten, Kurabiyeden Uzak Kalamayanlara Şekersiz Tarifler

Gıda Mühendisi ve Makarna, Lütfen! Kurucusu Tuğba Bayburtluoğlu; “Herkesin büyük annesinden, annesinden kalma çok sevdiği bir kek ya da kurabiye tarifi vardır. Bu tarifi beyaz sofra şekeri yerine kuru meyve ya da diğer doğal tatlandırıcılar ile yapabilirsiniz.” diyor.

Şekersiz tatlı tarifleri için ipucular #3

Evde Şekersiz Yapmanın 10 Püf Noktası

– Bire bir oranında şeker ile kuru meyveyi yer değiştirin. Mesela tarifte bir bardak şeker var ise bardağı sıkı sıkı kuru üzüm ile doldurun ve kullanın. Öncesinde kuru üzümleri güzelce yıkayıp kurutmanızı tavsiye ediyoruz zira kuru üzümler birbirine yapışmasın diye üzerlerine biraz yağ eklenir. Bu da üzerinin toz tutmasını kolaylaştırır.

– Tarifteki yağ ya da yoğurt gibi sıvı fazın içinde bu üzümleri karıştırıp mikserden geçirerek bir püre elde edin. Burada amaç kuru meyvenin tam olarak hamurun içine dağılmasını sağlamak ve bu sayede tatlı tadın tamamen homojen bir şekilde yayılmasına olanak vermektir. Aksi takdirde ısırıldığında önce tatsız bir kek sonra birden meyve parçası ağza gelebilir.

Şekersiz tatlı tarifleri için ipucular #4

– Yumurta ve kabartma tozu gibi keki ya da kurabiyeyi kabartacak malzemelerin miktarını değiştirmemek önemlidir. Yumurtayı hatta sarısı ayrı beyazı ayrı çırparsanız daha kabarmış bir kek de elde edebilirsiniz. Yumurta beyazını kaseyi ters çevirdiğinizde dökülmeyecek kadar çok çırpmaya dikkat edin.

– Üzüm dışında başka meyveler kullanabilirsiniz. Damağınıza güvenin ve elinizin altındakilere göre denemeler yapmaktan çekinmeyin.

– Kuru meyveler sadece şeker içermezler, aynı zamanda vitamin, mineral ve lif de katmış olursunuz kekinize. Meyve miktarı önemlidir; çok fazlası kekik kabarmasını engeller. Bu yüzden tarifteki şeker miktarına denk kullanmaya dikkat edin.

– Şeker yerine alternatif olarak bal, meyve özü ve/veya şurubu kullanabilirsiniz. Bal biraz pahalı bir alternatif olmak ile beraber soğuk tüketilmesi besin değeri açısından daha iyi olacaktır.

– Pekmezi de en fazla sos için kullanın, kekin içinde kullanmayın. Pekmez zaten kaynatılarak yapıldığından ikinci bir pişirmeye girmese çok daha iyi olur.

– Sıvı tatlandırıcılarda (bal, meyve özü gibi) miktarı bire birden biraz az kullanın çünkü bu gıdalar güçlü gıdalardır. Mesela tarifte 1 su bardağı beyaz şeker varsa siz 3/4 bardak bal ya da çok tatlı sevmiyorsanız yarım su bardağı bal ekleyebilirsiniz.

– Tüm bu kurallar tatlı soslar ve pudingler için de geçerlidir.

– Şeker ilavesiz kek, kurabiye, puding karışımları ile rahatlıkla tatlı krizlerini bastırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu