Trend

Şekersiz 10 gün diyeti: Formda ve sağlıklı bir vücut için harika bir başlangıç

Şekersiz 10 gün diyetinin sağlığınıza faydaları ve vücudunuzda neleri değiştirebileceğinin cevabı içeriğimizde

Abone Ol 

Sağlığınızla ilgili problemler yaşadığınızda veya fazla kilolardan şikayetçi olduğunuz dönemlerde bir beslenme uzmanının kapısını çaldığınızda, muhtemelen tüketmeniz gerekenin çok daha üstü miktarlarda şeker tükettiğiniz ve buna bir son vermeniz gerektiği gerçeğiyle yüzleşeceksiniz.

Gerçek şu ki, hemen hemen her besinle şeker hayatımızın içinde. Ancak bunun dezavantajlarını fark ederseniz ve diyetinizde şekeri en aza indirirseniz, daha sağlıklı ve yeni bir yaşam tarzına başlayabilirsiniz.

Çocukken, şeker yemekten ve yediğimiz diğer her şeyden, tahıllarımızda bulunan şekere bağımlı hale geliriz. Neyse ki, çocuklar hızlı metabolizmaları sayesinde genellikle şekeri yakabilirler. Ancak yaşlandıkça metabolizmamız yavaşlar ve şeker daha büyük bir problem haline gelir. Sağlığınız için şekerden vazgeçmeye karar verdiğinizde, muhtemelen şunu merak ediyorsunuzdur: Şekeri bırakmak ne kadar sürer? Şekersiz 10 gün, vücudunuzdaki stresi atmak ve sağlığınıza dikkat etmek için ideal uzunlukta harika bir yoldur.

Son zamanlarda kendinizi daha çok atıştırma yaparken mi buluyorsunuz ya da şeker yeme isteğine karşı koymakta zorlanıyor musunuz? Bu 10 günlük meydan okuma, sağlıklı beslenme yolunda atılacak kararlı adımlarınıza öncülük edebilir. Daha önce düşük karbonhidratlı bir diyet uygulamış olsanız ve bir nedenden dolayı bu diyeti bozmuş olsanız bile, bu ona geri dönmek için harika bir yoldur.

Çok miktarda şeker tüketildiğinde vücutta ne olur?

Kilo alımı ve diş çürümesi yetmezmiş gibi, yüksek şeker tüketimi diyabet, kalp hastalığı ve meme kanseri ile bağlantılıdır. Şekersiz sağlıklı bir diyet vücudunuz için oldukça faydalıdır. Şeker, şeker moleküllerinin cildimizdeki kolajen ve elastine bağlandığı ve deforme ettiği bir süreç olan [tie_tooltip text=”Çevrede yüksek konsantrasyonda glikoz bulunduğunda glikozun proteinle birleşmesi, glikozilasyonun enzimatik olmayan formu.” gravity=”s”]glikasyona[/tie_tooltip] neden olur. Kollajen ve elastin, cildimize genç, esnek özelliklerini veren iki ana proteindir, bu yüzden onları mümkün olduğunca korumak istiyoruz.

Şekersiz 10 gün vücutta neler olur?

İlk birkaç gün zor olsa da, bu zorluğa katılmak uzun vadede şeker isteğinden kurtulmanıza gerçekten yardımcı olabilir. En önemli şey, meydan okuma bittikten hemen sonra şeker isteklerine teslim olmamanızdır. İlk birkaç gün daha fazla şeker isteğiniz olabilir. Ancak bundan sonra, şekerli yiyeceklerin o kadar çekici olmadığını göreceksiniz.

10 gün içinde belki kilo verme açısından olağanüstü sonuçlar elde edemezsiniz ama şekersiz 10 gün size inatçı yerleşmiş yağlarınızdan kurtulmak için gerekli zemini hazırlar. Fazla kilolarınızı şekersiz bir diyetle kontrol edebilirsiniz.

İflah olmaz bir şeker bağımlısıysanız bunu uzun süre sürdürmek kesinlikle tartınız üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir ve daha fazla kilo vermenize yardımcı olabilir. Hızlı bir çözüm aramayın, bu zorlu süreci alışkanlıklarınızı değiştirmek ve diyetinizin kalitesini artırmak için kullanın.

Daha az şeker ve karbonhidrat yiyerek daha az aç hissettiğinizi görebilirsiniz. Düşük karbonhidratlı diyetin leptin ve ghrelin gibi açlık hormonları üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğine dair bazı kanıtlar var. Düşük karbonhidratlı diyet sırasında açlık hissi azalır.

Şekeri kesmek kan dolaşımınızdaki insülin artışlarını azaltır. Böylece yaşlanmaya eşlik eden kronik ve akut inflamasyonu azaltabilirsiniz. Şekeri bıraktıktan sonra tekrar parlayabilirsiniz.

Şekersiz 10 gün: yasaklı ve serbest gıdalar

İşte 10 günlük şekersiz diyet sırasında ne yiyip ne yememeniz gerektiğine dair bazı ipuçları.

Yasak Gıdalar

 

[tie_list type=”thumbdown”]

 • Nişastalı Sebzeler : Patates, tatlı patates, havuç, pancar, yaban havucu
 • Fasulye ve baklagiller
 • Tahıllar: pirinç, buğday, darı, kinoa
 • Şeker ve işlenmiş gıdalar
 • Gazlı içecekler,
 • Şekerlemeler,
 • Kurabiyeler,
 • Şekerli kahve,
 • Ekmek ve hamur işleri
 • Meyve ( yaban mersini, böğürtlen ve çilek hariç)
 • Süt Ürünleri
 • Alkol

[/tie_list]

 

İzin verilen yiyecekler

[tie_list type=”checklist”]

 • Yeşil salata ve avokado
 • Nişastasız sebzeler: ıspanak, marul, salatalık, lahana, brokoli, kabak
 • Deniz ürünleri, yumurta, et ve kümes hayvanları
 • Avokado, böğürtlen, çilek ve yaban mersini
 • Zeytinyağı ve hindistancevizi yağı
 • Şekersiz çaylar ve bitki sütleri
 • Fındık

[/tie_list]

Şekersiz 10 gün sonrası yapılması gerekenler

Şekersiz diyetten sonra sağlıklı diyete devam edilmelidir. 10 gün boyunca buna bağlı kalırsanız ve daha sonra yaptığınız gibi yemeye devam ederseniz, hiçbir şey elde edemezsiniz. Hatta durumu daha da kötüleştirebilirsiniz. Son 10 gün içinde yemediğiniz tüm karbonhidratları telafi etmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, normalde yaptığınızdan daha fazla karbonhidrat ve şeker yiyebilirsiniz. Bu kadar katı olmanıza gerek yok, ancak yaşam tarzı değişiklikleri yapmak ve uzun vadeli sonuçları görmek için yeni kurulan beslenme alışkanlıklarını kullanın. Çok sayıda küçük zorluk yaratmak veya belirli gıda gruplarının alımını tamamen sınırlamak yerine, sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları oluşturmaya odaklanın. Bu meydan okumanın kurallarına her zaman uyabilirsiniz, ancak haftanın bir gününü en çok özlediğiniz yiyecekleri yiyebileceğiniz bir ödül günü yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu