Şekerin tehlikeli 4 özelliği

Artık o bir dilim pastaya ‘hayır’ demek için daha geçerli sebeplerimiz var.

Şeker tüketmenin dişleri ve kiloyu olumsuz yönde etkilediğini biliyoruz. Fakat şekerin vücuda yaptığı kötülükler bunlarla sınırlı değil. Araştırmalar, şekerin zararlı 4 özelliğini ortaya koydu. Artık o bir dilim pastaya 'hayır' demek için daha geçerli sebeplerimiz var.

1. Cildin yaşlanmasını hızlandırıyor

Şeker, kan dolaşımına girdiğinde, kimyasal olarak cildin genç kalmasını sağlayan kollajen ve elastin gibi proteinlerle etkileşime girer. Böyle bir etkileşim, deride kuruluk ve kaşıntılara yol açar. Ayrıca, cildi güneşe karşı daha hassas bir hale getirir.

2. Vücuttaki iltihabı arttırır

Şekerin iltihaplanmayı artırma özelliği , ciltteki sivilceleri ve kırışıklıkları arttırdığı anlamına gelir. Artrit gibi birçok hastalık riskini de arttırır. Soğuk algınlığı tedavisinde şekerli sıcak içecekler tüketmeniz, boğazdaki bakterilerin artmasına neden olur.

3. Kardiyovasküler hastalıklara neden olur

Doktorlar, uzun yıllar yağ tüketimini azaltarak kolesterol düzeylerini düşürmeyi ve kalp- damar hastalıklarını önlemeyi hedeflediler. Şeker hayvansal yağlardan daha az tehlikeli olarak kabul edildi ve insanlar yağsız diyet yaptı ancak tatlıları kesmediler. 21. yüzyılda bu durum dramatik bir şekilde değişti. Son çalışmalar, şekerin damar duvarlarına yapıştığını ve kolesterol seviyelerini arttırdığını ortaya koydu.

4. Şeker tam anlamıyla delirtiyor

Yapılan çalışmalar, şekerin depresyona neden olduğunu gösteriyor. Ayrıca aşırı şeker tüketimi kaygıyı arttırıyor. Yapılan bir deneyde, şeker yüklenen farelerin aptallaştı görüldü. Bu durum, şekerin öğrenme ve beyin hücrelerindeki bağlantıları olumsuz etkilediği şeklinde açıklandı.

Yorumlar

Bir garip hatun 20-06-2017 11:43:28

Eyvah hemen bırakıyorum .

orçun 20-06-2017 10:52:53

Bunca şekeri kötüleyen yazının altına baklava ve şekerleme reklamları çok güzel gidiyor!!!

Volkan 20-06-2017 10:14:30

Tuzdan bahsedin onun zararları neerdir. Şeker kadar tehlikeli midir?

YORUM YAZ