Şeker hakkındaki gerçekler

Şeker neden zararlıdır ve günlük önerilen miktar nedir? Yaygın gizli şeker kaynakları ve şeker alımını kesmenin kolay yolları...

Şeker, doğal olarak sütte laktozdan, meyve ve balda fruktoza kadar birçok farklı gıdada bulunan bir karbonhidrattır. İki tür şeker vardır: doğal olarak oluşan şeker (süt içindeki laktoz gibi) ve rafine sofra şekeri (meyve suyu, şurup, kolalara eklenen şekerler gibi).

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), günlük kalori alımınızın yalnızca % 5'inin eklenmiş şekerlerden oluşması gerektiğini öneriyor. Bu, yaklaşık yedi küp şekere (30g) eşittir. Çocukların daha az alması gerekir. 4-6 yaş arası çocuklar için günde 19 gramdan fazla (beş küp şeker) ve 7-10 yaş arası çocuklar için 24 gramdan (altı küp şeker) fazla olmamalıdır.

Şeker alımı neden kötü

Çok aktifseniz ve düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız diyetinizde biraz şeker olması kaslarınızı beslemek ve beyninizi aktif tutmak için enerji sağlamanıza yardımcı olur. Çoğumuz için sorun, yediğimiz işlenmiş gıdaların birçoğunun içeriğinde eklenmiş şeker olması. Bu daha fazla tüketmemize yol açıyor. Yüksek şeker alımı, kan şekeri seviyelerinin yükselmesine neden olur. Bu durum önce sizi enerjik hissettirse de daha sonra bunu yorgunluk,sinirli bir ruh hali ve daha fazla şekerli besin tüketimi izler. Bu diyabet ve kalp hastalığı gibi sağlık problemlerinin yanı sıra kilo sorunlarına yol açabilecek bir kısır döngüdür.

Gizli şeker kaynakları

Şekerden anlık enerjik hissetme durumu, kendimizi ödüllendirmek istediğimizde ona dönmemizin nedenlerinden biri. Ancak gün içindeki beslenmede yeterince şeker aldındığının farkında olmak önemlidir. Çünkü tahıl, ekmek, makarna ve çorbalara kadar pek çok günlük işlenmiş yiyecek şeker içerir. Düşük yağlı diyet yiyecekleri genellikle lezzet arttırmak için ekstra şeker içerir. Hazır çorbalar ve soslar gibi yiyecekler ilave şeker içerebilir. Bir kutu meyve suyu, ortalama olarak yedi çay kaşığı şeker eşdeğerini içerir.

Etikete bak

Bu basit kontroller ile gıdalarda ne kadar şeker bulunduğunu keşfedin:

- Gıda etiketlerindeki 'karbonhidrat' başlığına bakın. Bu, hem doğal hem de ilave şekerleri içerir.

- 'Oz' ile biten herhangi bir şey için içerik listesini kontrol edin (glukoz, sukroz, fruktoz, laktoz, maltoz). Bunların hepsi bal, mısır ve pirinç gibi pekmez ve şuruplara eklenen şekerlerdir. İçindekiler listesinde bunların oranı yükseldikçe, ürünün içerdiği şeker miktarı artar.

- Şeker yerine kullanılabilecek maddeleri öğrenin. Örneğin; ksilitol, sorbitol ve mannitol. Bunlar, bitkilerde küçük miktarlarda doğal olarak bulunur ve genellikle düşük kalorili ürünlerde tatlılık sağlamak için kullanılır. Ksilitol evde pişirme işleminde normal şekerin yerine kullanılabilir (oran 1: 1), ancak maya içeren bir tarifte ksilitol kullanılamaz.

Şekeri azaltmanın yolları

Diyetinizde birkaç değişiklik yapmanız, gereksiz şeker tüketimini azaltmanıza yardımcı olabilir:

- Sıcak içeceklere (çay, kahve gibi) eklediğiniz şekeri azaltın. Ağız tadınıza uyum sağlamak için bunu yavaş yavaş yapın. Cappuccino veya sıcak çikolataya şeker eklemek yerine üzerine tarçın serpmeyi deneyin. Tarçın çeşitli sağlık yararları olan ve tatlı bir lezzet katan bir besindir.

- Şekeri yüksek olma eğiliminde olan az yağlı 'diyet' yiyeceklerden kaçının. Bunun yerine normal besinlerden daha küçük porsiyonlar tüketin.

- 'Şekersiz' yiyeceklere karşı dikkatli olun. Bunlar genellikle sukraloz, sakarin ve aspartam gibi yapay tatlandırıcılar içerir. Araştırmalar, bu yapay tatlandırıcıların beyne kafa karıştırıcı mesajlar gönderme eğiliminde olduklarını ve fazla yemek yemeye yol açabileceklerini gösteriyor.

- Karbonhidrat alımınızı balık, tavuk ve hindi gibi yağsız proteinlerle dengeleyin. Proteinli yiyecekler midenin boşalmasını yavaşlatır ve bu da yemek yeme isteklerini yönetmeye yardımcı olur. Ton balığı, kuşkonmaz ve beyaz fasulye salatası deneyin.

- Yulaf, tahıl ve kepekli ekmekler, kahverengi pirinç ve makarna gibi ürünleri tercih edin.

- Yemek tariflerinde şekeri en aza indirin. Lezzet ve tadı arttırmak için baharat ekleyebilrisiniz.

- İşlenmiş meyve sularını tüketmekten kaçının. Günde 1 bardak taze sıkılmış meyve suyu tüketebilirsiniz.

- Aç olmadığınız halde aşırı yemek yeme isteğiniz varsa veya canınız şekerli bir şeyler yemek istiyorsa bir avuç kadar kuruyemiş ve bir kase yoğurt yiyin. Her ikisi de kan şekeri ve enerji seviyelerini dengelemeye yardımcı olan proteinler içerir.

Sormak istediğiniz tüm soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

Dyt. Serkan Sıtkı ŞAHİN 16-01-2019 11:16:38

Merhaba, 7. aydan sonra bebeğin pekmez tüketmesinde bir sakınca yoktur. Günde 2 tatlı kaşığı rahatlıkla tüketebilir. Hazırlanacak bir beslenme planına göre önerilen miktar arttırılıp, azaltılabilir. 1 yaşından sonra bal tüketiminde bir sakınca olmaz. Ancak pekmez ve balı ilk kez tüketecek bir bebek alerji kontrolü açısından bu ürünleri verdikten sonra en az bir gün gözlemlenmelidir.

Cin Ali... 16-01-2019 10:56:57

1-2 Yaş bebek için pekmez ne kadar önerirsiniz? Bal ne zaman başlanmalı ?

YORUM YAZ