Şehir yaşamında kalori savaşı

Günlük yaşantınızda koşuşturma yüzünden doğru beslenemiyor ve kalori almayı durduramıyorsanız işte size yardımcı olacak tüyolar...

Hızlı akan şehir yaşamında koşturma, toplantılar, trafik ve hayata yetişme telaşı beslenmenize odaklanmanızı zorlaştırıyor. Üzerine bir de şehirde görünmez kaloriler eklenince her sene tartılara olan küskünlüğünüzün artması işten bile olmuyor. Ülkemizdeki obezite oranının yüzde 33'e ulaştığı ve son 5 senede yaklaşık yüzde 20 artış olduğu düşünüldüğünde yaşam stilinizde ufak tüyoları takip etmek şart.

Hızlı yemek yemek daha çok kalori sebebi

Şehir hayatında en sık yaptığınız hata hızlı yemek yemek. Tokluk sinyallerinin beyne 20 dakikada ulaştığı düşünüldüğünde ne kadar hızlı yerseniz tokluk sinyalleri beyninize ulaşana kadar o kadar çok kalori alıyorsunuz demektir.

En büyük hata öğün geciktirmek

İş hayatının yoğun temposuna bağlı olarak atlanan veya geciken öğünler, bir sonraki öğünde daha fazla besin tüketmeye yol açıyor. Diğer öğünde gelecek gizli kalorilerden korunmanın en kolay yolu; düzenli beslenmek ve öğün saati kaçtığında sağlıklı ve ufak ara öğünler tüketmek.

Görünmez kaloriler nereden geliyor

Soslar

Yemek ve salatalara eklenen soslar, günde en az 150 kalori fazla almanıza sebep oluyor. Yemeklerde ve salatalarda kullanılan özellikle beyaz renkli sosların yağ içeriğinin yüksek olduğunu unutmamak önemli. Kırmızı soslar genelde daha masum olsalar da kimi zaman onların da şeker içerikleri yüksek olabiliyor. Bu nedenle kullandığınız sosun içeriği bilmeniz ve mümkün olduğunca az kullanmanız seneye de aynı etek veya pantolona sığmanızı kolaylaştıran faktörlerden biri.

Zeytinyağı

Zeytinyağı özellikle kalp sağlığı açısından önemli bir yağ ancak 1 tatlı kaşığı kadarı yaklaşık 50 kalori. Bu nedenle salataya çok yağ koymuyorum şöyle bir gezdirdim dediğiniz ölçünün size günlük kalori maliyeti ortalama 200-250 kalori.

Salata

Salatalara eklenen kuru meyve, kuruyemiş, baklagil, tahıl ve tohum gibi besinler her ne kadar sağlıklı olsalar da, tüketim miktarlarına dikkat edilmediğinde kilo almanıza neden olabilirler. Çok karışık malzemeleri ve soslu bir salatanın kalorisinin bir hamburgerden fazla olabileceğini unutmayın. Mümkün olduğu kadar içerisine meyve ilave edilmemiş salataları tercih edin. Kurubaklagil ve kuruyemiş eklenecekse içlerinden sadece birini tercih edin. Buğday, kinoa gibi tahıl grubu besinler eklenmiş salataların yanında ekmek tüketmeyin.

Kahve

Gün boyunca odaklanmanızı kolaylaştırdığı ve enerjik hissettirdiği için vazgeçemediğiniz kahveler, tüketim miktarları, içine eklenen ekstra malzemeler ve içerik açısından hiç beklemediğiniz korkunç kalorilere ulaşabiliyor. Bir büyük boy kremalı soğuk kahvenin yaklaşık bir hamburger menün kalorisine denk olduğunu unutmamak kahve tercihi yaparken önemlidir. Mümkün olduğu kadar gerçek süt ilave edilmiş, ekstra şurup veya şeker ilave edilmemiş kahveleri küçük boy olarak tercih etmenin size kazandıracağı günlük kalori miktarı ortalama 150-200 kalori arasında.

Yılda fark etmeden bir beden zayıflamak için;

- Sabah poğaça yerine tost veya simit tercih edin.
- Kahvelerinizi sütlü, şurupsuz ve küçük boy sipariş edin.
- Salatalarınıza eklediğiniz yağı 1 tatlı kaşığı ile sınırlandırın.
- Beyaz soslardan uzak durun
- Salatalarınızı daha çok çiğ sebze, ızgara ve haşlanmış sebzeli tercih edin.
- Ara öğünlerinizin 150 kaloriyi aşmamasına özen gösterin.

Yorumlar

YORUM YAZ