Sedef hastalığı nedir

Strest sedefi arttıran faktörlerin başında gelmektedir.

Kendisini ve belirtilerini en çok yirmili ile ellili yaşlar arasında gösteren sedef hastalığının, ilk akla gelen belirtileri, gümüş renginde pullu bir görüntü ile kırmızı lekelerin üstünün kapanmasıdır. Sedef hastalığının bulguları genellikle klinik olarak bulunmalıdır. Peki, bu sedef hastalığının nedenleri nelerdir? Maalesef ki sedef hastalığının nedeni tam olarak bulunamamıştır. Bu problemde sedef hastalığının tedavisini olumsuz etkilemiştir. Zira sorunun kaynağı bilinemediği için, kaynağa yönelik bir tedavi de uygulanamamıştır.

Sedef hastalığı nedeni olarak kalıtsal etkilerden bahsedilir. Fakat kalıtsal etkiler sedef hastalığının tam olarak bir nedeni olmayıp sedef hastalığına yakalanma ihtimalinin kişide daha yüksek oran bulması olarak değerlendiriliyor tıp alanında. Sedef hastalığı belirtileri bazen kişilerde diğer hastalıklarla karıştırılabiliyor.
Çünkü sedef hastalığının deride yarattığı belirtilere benzer belirtiler başka hastalıklarda da vardır. Mesela egzama bu hastalıklara örnek verilen bir hastalıktır. Fakat ikisi birbirinden tamamen farklı hastalıklardır. Egzama belirtileri, derinin uzun bir süre sürtünme yaşaması sonucu ile tahriş olmuş, iltihaplı kızarmış bir şekil almasıdır. Bu iki hastalığın belirtileri aynı gibi görünse de hastalıklar birbirlerinden oldukça farklıdırlar. Akıllarda cevap bulmamış sorulardan biri ise; 'sedef hastalığı bulaşıcımıdır?' sorusudur.

Bu sorunun cevabı sedef hastalığının bulaşıcı olmamasıdır. Fakat toplumun, hastalığın görsel anlamda kötü bir hastalık olmasından kaynaklı olarak, bulaşıcı olduğunu düşünmeye devam etmesi sedef hastaları için kötü bir durum teşkil ediyor. Sedef hastalığı tedavisi ise, tıbbi ilaçların yanı sıra alternatif tıp olarak adlandırdığımız bitkisel yöntemler kullanılarak da yapılabilmektedir. Sedef hastalığı bitkisel tedavi alanında, kendine çeşitli bitkisel reçeteler bulmuştur.
Bu hastalıkta bitkisel tedavinin popüler olma nedeni ise ilaç tedavisinde mutlak çözüme ulaşılamamasıdır. Nitekim ilaç tedavisi uygulanan hastalar tedavi sonrasında ilaç kullanımını bıraktıktan sonra, tekrar hastalığın belirtilerinde ki artışla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu periyodik olarak tekrar eden durum karşısın da hastalar kendilerine alternatif başka çözümler bulmayı seçmişlerdir. İşte bitkisel tedavide sedef belirtilerinin görüldüğü andan itibaren uygulanan en yaygın yöntemdir.

Yorumlar

YORUM YAZ