Sanal oyunlardaki tehlikeyi göz ardı etmeyin

Çocukların gelişimini olumsuz etkileyebilecek, "tehlikeli" olarak nitelendirilen oyunların bilinçaltında sanal bir dünya oluşturduğuna dikkat çeken Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz, oyunun sanal ama tehlikenin gerçek olduğunu vurgulayarak uyarılarda bulundu.

Çocukların ve gençlerin, gelişen teknoloji ile birlikte artan bilgisayar, telefon ve tablet kullanımları dijital bağımlılığı da beraberinde getiriyor. Hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen teknolojik aletler tehlikelere de yol açabiliyor. Geçmişte ortaya çıkan Mavi Balina ve Momo gibi tehlikeli oyunların ardından tehlike çanları şimdi de Gangster oyunu için çalıyor.

Yeni tehlike: Gangster

Gangster oyunu, suç oranı yüksek bir şehirde geçiyor ve oluşturulan karakter, telefonla gelen talimatla mühimmat alarak görevleri üstleniyor. Görevleri tamamlamak için karakterin oyunda önce bir araba çalması gerekiyor. Rastgele araba çalan karakter, bin bir çeşit silahla New Vegas'taki gangsterleri öldürüyor. Bazen çocukları oyalamak için bazen ise keyfi olarak önlerine sunulan bu oyunlar, çeşitli tehlikelere, evden kaçmalara ve hatta ölümlere neden olabiliyor.

Çözüm bilinçaltında

Çocuğu, bilinçaltında oluşan bu sanal dünyadan kurtarmanın yolunun bilinçaltında olduğunu belirten Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz, öncelikle ebeveynlerin kendilerinin yetiştiği çağla, şimdiki çağın farkını kabul etmelerini ifade etti. "Bizim yetiştiğimiz çağ ile çocuklarımın yetiştiği çağ arasında büyük fark var. Çocuklarımızın yetenekleri ve algı seviyeleri farklı ve teknoloji ile iç içe büyüyorlar. Bu yüzden gerçek olmayan bu dünya ile birlikte mutsuz, hareketsiz ve asosyal bireyler yetişiyor." diyen Yılmaz, çözüm için ailelere büyük iş düştüğünü belirtti.

Çocuğun hayatında bir denge oluşturmak adına, anne ve babanın dijital dünyaya daha farklı bakması gerektiğinin altını çizen Yılmaz, "Bu kapsamda anne ve babaya düşen en önemli görev kendi büyüdükleri çevrede öğretilen mutlu sosyalleşme yolları ile günümüzdeki dijital çağ ile bir bağ oluşturması gerekiyor. Ebeveynler çocukları ile daha fazla vakit geçirerek, sosyal aktivitelerde bulunmalı ve kişisel işlerini çocukların uyku saatine getirmelidirler. Anne ve baba ile verimli ve keyifli vakit geçiren bir çocuk dijital dünyadan da yavaş yavaş uzaklaşmaya başlayacaktır. İlk süreçte çocuk tarafından itirazlar gelse de zamanla sosyal aktiviteye alışacaktır'' dedi.

Yorumlar

YORUM YAZ