Salgın sırasında mükemmel ebeveynlik

Koronavirüs salgını ile birlikte yaşamımızda değişen birçok şey gibi ebeveynlik alışkanlıklarımız da değişime uğradı. Peki, salgın sırasında mükemmel ebeveynlik mümkün mü? Maslow'un İhtiyaçlar Hiyerarşisi bize ebeveynlik için bir çerçeve sunuyor.

Koronavirüs salgını hayatımızı birçok değişikliğe uğrattı. Değişikliklerden biri, ebeveynlerin bir gecede okul öğretmeni haline geldiği garip yeni bir gerçeklikti. Ebeveynlerin, ölümcül bir hastalığı önlemek için rahatsız edici yeni bir maskeleme, sosyal mesafe ve kendini karantinaya alma dünyasında gezinirken, evlerinden ve ev okullarından çalışmaları bekleniyordu.

Şimdi yaz geldi ve pandemi devam ediyor. Çoğu yaz kampı kapalı, havalar giderek daha da ısınıyor ve ebeveynler evde çocuklarıyla birlikte işlerini yürütmeye çalışıyor.

Genellikle, yaz mevsimi, çocukların kamplara gitmeleri ve yeni etkinlikler öğrenmeleri, yeni akademik ilgi alanları geliştirmeleri veya yeni sporlar öğrenmeleri anlamına gelir. Ama birçok aile ve çocuk sadece evin etrafında zaman geçiriyor ve muhtemelen çok fazla TV izliyor ve çok fazla video oyunu oynuyorlar.

Bu durum için çok fazla suçluluk duyduğunu ifade eden birçok ebeveynle konuştum. Evden çalışan birçok ebeveyn, çocuklarına her zaman odaklanamadıkları veya ebeveyn ve çalışan olarak çoklu görev yaparken dikkati dağıldıkları için kendilerini suçlu hissederler. Bazı ebeveynler çocuklarının akademik olarak geride kaldığından endişe ediyorlar ve bu yaz mümkün olduğunca çok öğrenmeleri gerektiği düşüncesindeler.

Kendinize şu soruları soruyor olabilirsiniz: "Çocuğum şu anda kaç saat ders çalışmalı? Bu yaz çocuğuma okumayı ve yazmayı öğretmeli miyim? Çocuğum matematikte ne kadar geride? Kaç saat bilgisayar başında geçirmeli?"

Ancak şu anda kendinize sormanız gereken tek bir soru var: "Çocuğuma nasıl güvenli ve sevgi dolu bir ortam verebilirim?"

İhtiyaçlar Hiyerarşisi

Hiç kimse bir salgın sırasında mükemmel ebeveyn olmak için bir yol bilmiyor. Kimse bu konuda deneyim sahibi değil. Çocuklarımızla sıcak ve sağlıklı ilişkiler kurmaya dair zaten bildiklerimize güvenmeliyiz.

Maslow'un İhtiyaçlar Hiyerarşisi, psikologların Abraham Maslow'un 1943'te yayınladığından beri takip ettikleri bir teoridir. İnsanların nasıl gelişebileceğini anlamak için bir çerçeve sunar. Maslow'un teorisi, önce temel ihtiyaçların karşılanması gerektiğini söylüyor.

Temel ihtiyaçlar arasında gıda, su ve iyi uyku gibi fizyolojik ihtiyaçların yanı sıra güvenlik ve emniyet de yer alır. Daha sonra aidiyet ve sevilme duygusu gibi psikolojik ihtiyaçlar gelir.

Ve ondan sonra saygı ihtiyaçları geliyor; prestij ve başarı duyguları. Çocuklar bu ihtiyaçları genellikle takım sporlarında oynayarak veya bilimsel olarak iyi işler yaparak karşılayabilirler. Ayrıca, ev işlerine katkıda bulunmada veya bir bahçe bitkisi yetiştirmede başarı duyguları bulabilirler.

Bu salgın sırasında farklı durumlarda olan ailelerin farklı endişeleri ve kaygıları olacaktır.

Bazı aileler sadece yiyecek, sağlık ve hatta barınma gibi temel ihtiyaçları karşılamak için mücadele ediyor. Bu aileler mali açıdan gerçekten zorlanıyor. Belki de tek kazanç sağlayan kişi, salgın sırasında işini kaybetti ve kira gelmek üzere.

Diğer aileler bir sonraki maaş konusunda endişelenmiyorlar, ama onlar da mücadele ediyor. Bu aileler, çocuklarının psikolojik sağlığı hakkında endişe ediyor olabilir, özellikle tek başına kalan çocuklarının bu yaz nasıl oynayacağı arkadaş olmadan zaman geçireceği konusu ya da evden çalışan ebeveynler, çocuklarına yeterince dikkat etmemekten endişe ediyor olabilir.

Bu durumları çözmek için, birçok ebeveyn çocuklara biraz (veya bir sürü) ekstra elektronik zaman tanır.

Sorun değil.

Bu normal bir süreç değil

Bir salgının ortasında olmadığımızda belirlediğimiz tüm kurallar (çocuğumuzun ders çalışması, daha az video izlemesi, daha fazla fiziksel aktivite yapması pencereden çıkması gibi...), normal zamanlar için geçerlidir ve salgın dönemi normal değildir.

Kendimizden beklentilerimiz daha esnek olmak zorunda. Bu tuhaf zamanda kendimize yeni kılavuzlar vermeliyiz.

Kendinizi ebeveynlik konusunda tükenmiş hissettiğinizde Maslow'un İhtiyaçlar Hiyerarşisini hatırlayın ve 1 numaralı işinizin çocuğunuza güvenli ve sevgi dolu bir ortam sağlamak olduğunu unutmayın. Ebeveynliğin merkezi, odağı budur ve her zaman bu olmuştur.

Özellikle şimdi, bu salgının ortasında, ebeveynler bu ders ve diğer ders dışı eğitim odaklarını bir süreliğine bırakabilirler. Kendinize çocuklarınızın temel ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılama katmanında yaşama izni verin. Onlara çok sevgi verin ve onları güvende tutun ve şu anda yapmanız gerekenleri yaptığınızı bilerek rahatlayın.

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ