Salata yaparken bunu atlamayın

Salata yaparken yeşilliklerin çok iyi temizlenmesi gerektiğini belirten uzmanlar, yeşilliklerin mutlaka sirkeli suda 10-15 dakika bekletilmesi gerektiğine dikkat çekti.

İHA'da yer alan habere göre, Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Demirci, salata yapmadan önce marulun sirkeli suda bekletilmesi gerektiğini söyledi.

Marulun salataya konmadan önce temizlenmesi ve arındırılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Demirci, en doğru yöntemin marulu 10-15 dakika veya daha fazla sirkeli suda bekletmek olduğunu ifade etti.

Marulun besin değerine zarar vermiyor

Sirkeli suyun marulun besin değerine hiçbir zararı olmadığını belirten Prof. Dr. Demirci, "Marulun hakikatten çok iyi temizlenip tüketilmesi lazım. Bunun en güzel yolu sirkeli suda bekletmek. Sirkeli su çok önemli. Belki insanlarımıza pratik gelmiyor, hemen acele ediyoruz. Normal suyla yıkayıp salata yapılıyor. Biraz sabredip belli bir süre sirkeli suda bekletmek tehlikelere karşı korunma açısından çok önemli. Marulu yıkadıktan sonra sirkeli suya bırakıp 10-15 dakika, belki vaktimiz varsa daha fazla beklettikten sonra salata yapıp tüketmemiz yararlı olur. Sirkeli suyun da hiçbir şekilde besin değeri kaybına olumsuz etkisi yoktur" diye konuştu.

Yorumlar

YORUM YAZ