Salata ve garnitür yapmak için öneriler

nefisyemek.com, salata ve garnitür yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda ipuçları verdi.

Yemek yapmak bir sanattır. Salata ve garnitürler de sofraların gözbebeği. Her işin bir püf noktası var. Peki salata ve garnitür yaparken nelere dikkat etmeli? nefisyemek.com, bilgilendirdi.

nefisyemek.com

Salata ve garnitür için ipuçları

- Salata yaparken öncelikle salata gereçlerinin ıslak olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü malzemenin ıslak olması, sosun malzemeye nüfus etmesini engeller. İyi bir salata için ayrıca, gereçlerin birbirini bütünler nitelikte olması gerekir.

- Örneğin kabakla dereotu, domatesle fesleğen, cevizle peynir birlikte kullanıldığında iyi sonuç verir. Garnitür olarak hazırlanan sebzeler kaynayan pişirme suyuna atılıp 4-5 dakika pişirildikten sonra margarinle hafifçe çevrilmeli.

- Çılbır yaparken, su yumurtanın üzerini kapatacak miktarda olmalı, pişirmeyi kolaylaştırmak için de suyuna biraz tuz ve sirke eklenmelidir.

- Karnabahar, lahana, soğan gibi keskin kokulu yiyecekler pişirilirken tencere kapağı aralık tutulursa, kokunun yemeğe sinmesi önlenmiş olur.

- Sebze yemeği pişirilirken yemeğe ekleyeceğiniz su, sıcak olmalıdır. Yemeğiniz daha lezzetli olacaktır.

- Sebzeler haşlanarak kullanılacaksa, haşlama suyuna eklenecek bir miktar sirke, sebzelerin renginin korunmasını sağlayacaktır.

nefisyemek.com

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ