Sağlıklı bir cilt için 10 beslenme önerisi

Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger, güzel ve sağlıklı bir cilt için beslenme önerilerinde bulundu.

Doğru beslenme ile hem sağlıklı bir bedene hem de sağlıklı bir cilde sahip olmak mümkün. Tüketilen besinler cilde uygulanan kremlerden çok daha etkili. Doğru ve sağlıklı beslenerek genç ve parlak bir cilde sahip olabilir ve cildinizi kırışıklıklara karşı koruyabilirsiniz.

İşte sağlıklı bir cilt için 10 beslenme önerisi:

Yumurta

İçeriğindeki Biotin ve B12 vitaminleri sayesinde derinizin yenilenmesini ve parlak, canlı bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Ceviz

Omega 3 içerir bu da cildin elastikiyetini sağlamasında yardımcı olur.

Turuncu renkli meyve ve sebzeler

Yüksek A vitamini içerikleri ile cilt dostu besinlerdir. Cildi ultraviyole ışınlarına karşı korur. Ayrıca kuvvetli antioksidanlara sahip olduğu için cildinizi kırıştırmaya sebep olacak serbest radikallerle de savaşır.

Kırmızı et

Çinko ve demir içeriğinden dolayı cilt sağlığını korumada ve geliştirmede etkilidir. Haftanın iki günü kırmızı et tüketmeye özen gösterin.

Süt ve süt ürünleri

Başta çinko olmak üzere zengin mineral içeriği sebebiyle sağlıklı cilt üzerinde etkilidir. Her gün ortalama 2-4 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketmeyi ihmal etmeyin.

Balık

Ton balığı ve balığı başta olmak üzere omega 3 içeriğinden dolayı haftanın üç günü mevsim balığı tüketmeye özen gösterin. Omega 3 yağ asitleri, cildin nemlenmesine katkı sağlar.

Mor renkli meyveler

Cilt dokusunu besleyen kılcal damarları koruyan ve kuvvetlendiren flavonoid dut-böğürtlen tipi meyvelerde bol miktarda bulunur. Kan dolaşımına faydalı olan bu meyveler cildinizin geç yaşlanmasını sağlar; cildi oluşabilecek kırışıklara karşı korur.

Kefir

Probiyotik özellikli kefirde cilt dostu bakteriler bulunmaktadır. Cildi hem iç hem de dış yönden düzenler ve onarır.

Zeytinyağı

Omega-9 kaynağı olan zeytinyağı cilt sağlığı üzerinde olumlu etkilidir. Özellikle yaşa bağlı cilt kırışıklıklarından korunmada etkilidir.

Su

Cildin nem dengesinde büyük rol oynar. Sağlıklı bir cilt için her gün ortalama 2 litre su için.

Yorumlar

YORUM YAZ