Sağlıklı yaşam tarzı için 5 basit kural

Sağlıklı bir yaşam tarzını takip etmek çoğu zaman inanılmaz derecede karmaşık görünüyor. Ancak, sağlıklı bir yaşam sürmenin karmaşık olması gerekmez. Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin, yapmanız gereken 5 basit kuralı yazdı.

Çevrenizdeki reklamlar, çelişkili uzman görüşleri gibi birçok şey kafanızı karıştırmış olabilir. Ancak sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları sanıldığı kadar karmaşık değil. "Süper", "Harika", "Mucize" gibi kelimelerle pazarlanan "sağlıklı yaşam" tavsiyelerinin içinde basit bir gerçeğin izini sürmek kolaydır: Sağlık.

Sağlıklı yaşam tarzı kazanmak, kilo vermek ve daha iyi hissetmek için yapmanız gereken tek şey bu 5 basit kurala uymak.

Vücudunuza zehirli maddeleri sokmayın

İnsanların vücutlarına giren birçok şey düpedüz toksiktir. Sigara, alkol ve uyuşturucular gibi bazıları da bağımlılık yaratır, bu da insanların onları bırakmasını veya onlardan uzak durmasını zorlaştırır. Bu maddelerden biriyle ilgili bir probleminiz varsa, diyet ve egzersiz endişelerinizin doğal olarak en küçüğü haline gelir.

Alkol, tolere edebilecek kişiler için ılımlı olarak iyi olsa da, tütün ve uyuşturucular herkes için zararlıdır. Ancak günümüzde daha da yaygın görülen sağlık sorunu; sağlıksız, hastalıkları teşvik edici abur cuburları tüketmek. İdeal sağlığınızı kazanmak istiyorsanız, bu gıdaların tüketimini en aza indirmelisiniz. Diyetinizi geliştirmek için yapabileceğiniz en etkili değişiklik, işlenmiş, paketlenmiş yiyecekleri tamamen kesmektir. Bu zor olabilir, çünkü bu yiyeceklerin birçoğu son derece lezzetli ve dayanılmaz olacak şekilde tasarlandı.

Belirli malzemeler söz konusu olduğunda, eklenen şekerleri en kötüsü olarak nitelendirebiliriz. Bunlar sükroz ve yüksek fruktozlu mısır şurubu içerir. Her ikisi de aşırı tüketildiğinde metabolizmanıza zarar verebilir, ancak bazı insanlar ılımlı miktarları tolere edebilir. Ayrıca, bazı margarinlerde ve paketlenmiş pişmiş gıdalarda bulunan trans yağlardan kaçınmak iyi bir fikirdir.

Özet olarak; hastalığı teşvik edici maddeleri vücudunuza sokmaya devam ederseniz sağlıklı olamazsınız. Bu maddeler arasında tütün, alkol ve uyuşturucu başta olmak üzere işlenmiş yiyecekler ve paketlenmiş gıdalar bulunur.

Hareket edin

İdeal sağlık için kaslarınızı kullanmak son derece önemlidir. Ağırlık kaldırmak ve egzersiz yapmak kesinlikle daha iyi görünmenize yardımcı olabilir, ancak unutmayın, görünümünüzü iyileştirmek buzdağının sadece görünen kısmıdır. vücudunuzun, beyninizin ve hormonlarınızın en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için egzersiz yapmanız gerekir.

Egzersiz yapmak kan şekerini ve insülin seviyesini düşürür. Ayrıca, hayatınızı daha kaliteli hale getirebilecek testosteron ve büyüme hormonu seviyesini yükseltir. Dahası egzersiz; depresyon, obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalıkları, alzheimer ve daha birçokları gibi çeşitli kronik hastalık riskini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Egzersiz, özellikle sağlıklı bir diyetle birlikte yapıldığında yağ kaybetmenize ve kilo vermenize yardımcı olabilir. Sadece kalori yakmakla kalmaz, aynı zamanda hormon seviyenizi ve genel vücut fonksiyonlarınızı da iyileştirir. Neyse ki, egzersiz yapmanın birçok yolu var . Bir spor salonuna veya pahalı egzersiz ekipmanlarına gerek yok. Ücretsiz olarak ve evinizin rahatlığında egzersiz yapmak mümkündür. Örneğin Google'da veya YouTube'da "vücut ağırlığı antrenmanları" veya "jimnastik" araması yapın.

Yürüyüşe çıkmak, diğer önemli bir egzersiz türüdür, özellikle güneş varken yürüyüş yaparsanız, D vitamini seviyelerinizi de ideal seviyelere taşıyabilirsiniz. Yürüyüş iyi bir seçim ve son derece hafif bir egzersiz şeklidir. Olay tamamen, zevk aldığınız ve uzun vadede yapabileceğiniz bir şey seçmektir.

Özetle, egzersiz sadece daha iyi görünmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hormon seviyelerini geliştirir, daha iyi hissetmenizi sağlar ve çeşitli hastalık risklerini azaltır.

Bir bebek gibi uyu

Uyku genel sağlık için çok önemlidir ve çalışmalar uyku yoksunluğunun obezite ve kalp hastalığı dahil olmak üzere birçok hastalıkla ilişkili olduğunu göstermektedir. İyi ve kaliteli bir uyku için zaman ayırmanız önemle tavsiye edilir.

Düzgün uyuyamıyorsanız, uykunuzu iyileştirmeyi deneyebileceğiniz birkaç yol vardır:

- Günün geç saatlerinde kahve içmeyin
- Her gün benzer saatlerde yatmaya ve uyanmaya çalışın
- Yapay ışık olmadan tamamen karanlıkta yatın.
- Yatmadan birkaç saat önce evinizdeki ışıkları azaltın.

Uyku problemleri için doktorunuzu görmek de iyi bir fikir olabilir. Uyku apnesi gibi uyku bozuklukları çok yaygındır ve çoğu durumda kolayca tedavi edilebilir.

Özetle kaliteli bir uyku, sağlığınızı hayal edebileceğinizden daha fazla artırabilir. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha iyi hissedeceksiniz ve çeşitli sağlık sorunları risklerini azaltacaksınız.

Aşırı stresten kaçının

Sağlıklı bir yaşam tarzı sağlıklı bir diyet, kaliteli uyku ve düzenli egzersiz içerir. Fakat nasıl hissettiğiniz ve nasıl düşündüğünüz de çok önemlidir. Her zaman stresli olmak felaket için bir reçetedir.

Aşırı stres kortizol seviyesini yükseltir ve metabolizmanızı ciddi şekilde bozabilir. Abur cubur isteklerini ve çeşitli hastalık risklerini arttırabilir. Çalışmalar ayrıca, stresin günümüzde büyük bir sağlık sorunu olan depresyona önemli bir katkıda bulunduğunu göstermektedir. Stresi azaltmak için; doğa yürüyüşleri yapabilir, nefes teknikleri ve çeşitli meditasyonları deneyebilirsiniz.

Günlük yaşamınızın yükünü aşırı derecede strese girmeden kaldıramayacak durumdaysanız, bir psikolog ile görüşmeyi düşünün. Stresinizin üstesinden gelmek sizi daha sağlıklı kılmakla kalmayacak, yaşamınızı başka şekillerde de iyileştirecektir.

Özetle, stres sağlığınıza zarar verebilir, kilo almanıza ve çeşitli hastalıklara yol açabilir. Stresi azaltmanın birçok yolu vardır.

Vücudunuzu gerçek gıdalarla besleyin

Sağlıklı beslenmenin en basit ve en etkili yolu, gerçek yiyeceklere odaklanmaktır. Doğal, işlenmemiş, bütün yiyecekleri seçin. Etler, balıklar, yumurtalar, sebzeler, meyveler, kuruyemişler, tohumlar, ayrıca sağlıklı yağlar, ve yağlı süt ürünleri gibi hayvansal ve bitkisel kaynakların bir kombinasyonu ile beslenmek en iyisidir.

Sağlıklı iseniz, bir bütün olarak, rafine edilmemiş karbonhidrat yemek kesinlikle iyidir. Bunlar, patatesleri, baklagilleri ve yulaf gibi kepekli tahılları içerir. Bununla birlikte, aşırı kiloluysanız, obezseniz veya diyabet, metabolik sendrom gibi metabolik sorunların belirtilerini göstermişseniz, o zaman büyük karbonhidrat kaynaklarının kesilmesi çarpıcı gelişmelere yol açabilir. İnsanlar genellikle bilinçli olarak daha az yemeye başladıkları için karbonhidratları azaltarak çok fazla kilo kaybedebilirler. Ne yaparsanız yapın, bir fabrikada yapılmış gibi görünen yiyecekler yerine bütün işlenmemiş yiyecekleri seçmek için çaba gösterin.

Özetle meyve, sebze, tohum ve kepekli tahıllar gibi bütün işlenmemiş yiyecekleri seçmek sağlığınız için çok önemlidir.

Son not

Çoğunlukla internette pazarlanan diyet zihniyetinin kötü bir fikir olduğunu akılda tutmak önemlidir, çünkü neredeyse hiçbir zaman uzun vadede işe yaramaz.

Bu nedenle, bir yaşam tarzı değişikliğini hedeflemek önemlidir.

Sağlıklı olmak bir maratondur, kısa mesafee koşusu değil.

Zaman alır ve yaşam boyu buna bağlı kalmanız gerekir.

Sorularınız için e-posta atabilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ