Sağlıklı uyku ortamı oluşturmak için ipuçları

İyi uyku, vücudunuzun iyi çalışması için hayati önem taşır, bu nedenle sağlıklı uyku için iyi bir ortam oluşturmak çok önemlidir.

Rahat bir ortamda olmak sağlıklı bir uyku için şarttır. İşte sağlıklı bir uyku için olmazsa olmaz olan uygun ortamı oluşturmak için bazı ipuçları.

Oda sıcaklığını düzenleyin

Sağlıklı uyku ortamı 15,6°C ila 19.4°C sıcaklıkta olmalıdır.

Odanızın geceleri 15,6 ve 19,4°C arasında kalmasını sağlamanın birkaç yolu vardır:

- Evinizin ısıtma sistemini uyku saatlerinizde düşecek şekilde ayarlayın. Örneğin, gün boyunca kombiyi biraz daha yüksek derecede tutabilirsiniz, ancak geceleri sıcaklığı düşürün.

- Sıcaklık ideal uyku aralığının dışında yükselir veya düşerse pencereleri ya da klimayı açın. Uyku alanlarınızdaki sıcaklığı düzenlemek için odanıza bir termostat bile monte edebilirsiniz.

- Sıcaklığı engellemek ve havayı sirküle etmek için sıcak aylarda bir klima veya fan çalıştırın.

Mevsim geçişlerinde yatak takımlarını değiştirin

Ocak ayında kullandığınız rahat kuştüyü yorgan, yaz mevsimine uygun olmayabilir. Aşırı ısınmayı önlemek için sıcak aylarda yatağınızda kullanmak için hafif bir battaniye bulundurun.

Aynı şekilde, acı soğuk bir çırpıda gelebilir. Daha fazla sıcaklık için birkaç gün veya hafta boyunca yorganınızın üstüne başka bir battaniye eklemeniz gerekebilir.

Öğleden sonra veya akşamları kafeinden kaçının

Öğleden sonra ve akşamları kafein içeren kahve, çay veya soda içmek geceleri uykuya dalmayı zorlaştırabilir. Bunun yerine, yatma zamanı geldiğinde istenmeyen uyanıklığı önlemek için günün belirli bir saatinden sonra kafeinsiz içecekler için.

Odanızı karanlık tutun

Uyurken hiç ışık almamanız gerektiğini unutmayın. Sokak lambalarının veya güneş ışığının odanıza girmesini önlemek için pencereleri panjur veya perdelerle örtün.

Yanıp sönen ışıklar, bilgisayar monitörleri veya telefonlar gibi ışık yayan elektronik aygıtları uyku alanlarınızdan çıkarın.

Sessizliği kucaklayın

Yatak odanızda uykuya dalmanızı engelleyebilecek veya gecenin ortasında sizi uyandırabilecek bir gürültü kaynağı olmamalıdır. Ses çıkarabilecek cihazları saklayın ve başkaları tarafından yapılan sesleri engelleyemiyorsanız kulaklık kullanmayı düşünün.

Bir uyku rutini belirleyin

Vücudunuzun sirkadiyen ritmi vücudunuz için düzenli bir rutin oluşturur ve sağlıklı uyku için buna uymanız gerekmektedir. Her gün aynı saatte yatmaya çalışın.

Telefonunuzu veya diğer mavi ışık yayan ekranlarınızı yatmadan yarım saat veya 1 saat önce kapatın. Gece için ışığı kapatmadan önce bir kitap okumayı veya nefes egzersizleri ve meditasyon gibi sakinleştirici bir şey yapmayı düşünün.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ