Sağlıklı kilonuzu korumak için ipuçları!

Abone Ol 

Tatil süresince sağlıklı bir kilo koruma stratejisi izlemek, zinde ve fit bir görünümü sürdürmek adına dikkate almanız gereken temel prensipler bulunmaktadır…

Sıcak yaz aylarında açık havada vakit geçirmek, daha fazla sosyalleşmek, tatil döneminde yemek alışkanlıklarını esnetmek, kalorisi yüksek yiyecekleri tercih etmek ve gece atıştırmalarını eklemek gibi etkenler kilo artışına zemin hazırlayabilir. Oysaki birçoğumuz, yaz mevsimine ince ve sağlıklı bir şekilde girmek için aylar öncesinden başladığımız diyetlerle bunu başarabiliriz. Ancak bunun sürdürülebilmesi de son derece kritiktir. Aksi halde kaybedilen kilolar hızla geri dönebilir.

Yaz aylarında dikkat edilmesi gereken noktalar:

Fazla kilo hangi hastalıkları tetikler? - Yeni İzmir Haber

Öğün düzeninizi sabit tutun


Tatilde uyku ve uyanma saatleri değişse de, öğün düzeninizi değiştirmemeye çalışın. Kahvaltınızı beyaz un içeren hamur işleri yerine beyaz peynir, zeytin, domates, salatalık ve yumurta gibi sağlıklı ve doyurucu besinlerle yapın. Eğer erken saatlerde kahvaltı yapıyorsanız, öğle yemeği zamanını kaçırmamaya özen gösterin. Geç kahvaltı yapıyorsanız, öğle yemeğini atlayabilirsiniz. Akşam yemeğini uygun saatlerde yemeye çalışın ve gece geç saatlerde yemek yemekten kaçının.

Sıvı alımına dikkat edin


Gün boyunca yeterli miktarda sıvı tüketmeye özen gösterin. Suyunuzu yanınızda bulundurun veya gittiğiniz yerlerde su için. Böylece hem midenizin bir kısmını su ile doldurarak aşırı yeme isteğini engellersiniz, hem de açlık hissini bastırarak fazla yemek yeme riskini azaltırsınız. İpek Ertan, en iyi sıvının su olduğunu belirtirken, ayran, kefir, maden suyu ve ev yapımı şekersiz yeşil/siyah çayın da iyi alternatifler olduğunu vurguluyor.

Sebzeleri tercih edin


Mevsiminde yetişen sebzeleri tüketmeye dikkat edin. Yazın, zeytinyağlı sebzeler gibi tok tutma özelliğine sahip olan pişmiş sebzeleri tercih edebilirsiniz. Ancak sebze yemeklerinin yanında salata da tüketmeyi ihmal etmeyin.Hızlı Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir? | Clinic Expert

Yeterli protein alımına önem verin


Yumurta, peynir, et, tavuk, balık, hindi, deniz ürünleri ve kurubaklagiller gibi yüksek protein içeriğine sahip besinleri tercih ederek metabolizmanızı hızlandırabilir ve tok kalma sürenizi uzatabilirsiniz. Salatalarınıza ekleyeceğiniz kurubaklagiller aynı zamanda lif içeriği ile sindirimi düzenleyerek kilo verme sürecine destek sağlar.

Yoğurdu tercih edin

Kalsiyum açısından zengin besinlerin tokluk hissi sağladığını göz önünde bulundurarak ana öğünlerde veya ara öğünlerde yoğurt, ayran ve kefir gibi besinleri tüketmeye özen gösterin.Yörelere Göre Yoğurt Çeşitleri

Tok tutan ara öğünler seçin


Açlık hissini bastırmak ve kalorili atıştırmalıklardan kaçınabilmek için öğünler arasında çok fazla zaman geçirmemeniz önemlidir. Genel olarak 4-5 saat aralıklarla sağlıklı ara öğünler yemeniz, aşırı açlık hissi yaşamadan kalori alımını kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Lifli ve su içeriği yüksek ara öğünler hazırlayarak tokluk hissinizi uzun süre koruyabilirsiniz. Yaz aylarında serinletici smoothieler de ara öğünler için iyi bir seçenektir.

Yaz meyvelerine ölçülü yaklaşın

Yaz aylarında ara öğünlerde tüketilen meyveler, lif ve su içeriği sayesinde tatlı isteğini azaltır ve su tüketimini artırır. Ancak dikkat edin, aşırıya kaçmayın! Porsiyon kontrolü yapmayı unutmayın; aksi takdirde fazla meyve tüketimi kilo alımına yol açabilir.Dondurma Tarifi: Evde Doğal Malzemelerle Dondurma Nasıl Yapılır, Malzemeleri Neler?

Dondurma tüketimine dikkat edin!


Dondurma enerji açısından diğer tatlılara kıyasla daha düşük olabilir, ancak yine de tüketim miktarınızı kontrol altında tutmak önemlidir. Dondurmayı öğünlerin sonrasında değil ara öğünlerde tercih etmek daha sağlıklı bir seçenektir. Hazır dondurmalardan ziyade gerçek süt ve meyvelerden yapılan dondurmaları seçmeye çalışın.

 

Başa dön tuşu