Sağlıklı bir kalp için stresi azaltmanın 7 yolu

Genel sağlık için uzun vadede olumsuz etkiler bırakabilen stres, kalp sağlığı için de oldukça önemli bir faktördür. İşte kalp sağlığını koruyabilmek için stresi kontrol etmeye yönelik ipuçları...

Gün boyunca birçok aktivite strese yol açabilir. İş baskısından kişisel sorunlara kadar çeşitli faktörler sizi strese sürükleyebilir. Kronik stres, genel sağlığınız için zararlıdır. Vücudun çeşitli işlevlerini etkileyen hormonlarınızı etkiler. Kontrolsüz stres zihinsel sağlığınız, bağışıklığınız, sindiriminiz ve çok daha fazlası için kötüdür. Stres, kardiyovasküler sağlığınızı da olumsuz etkileyebilir. Kalp hastalığına yol açan çeşitli risk faktörlerini tetikleyebilir.

İşte sağlıklı bir kalp için stresi yönetmenin 7 yolu.

Sağlıklı bir kalp için stres nasıl hafifletilir

Çalışmalara göre, stres yüksek tansiyon, zayıf kolesterol seviyeleri (stres sizi sağlıksız kalori tüketmenizi sağladığı için), sigara içme ve düzensiz kalp atış hızı gibi faktörlere katkıda bulunabilir. Bu faktörler sizi daha yüksek kalp hastalığı riskine sokabilir. Fiziksel hareketsizlik ile kronik stres, durumu daha da kötüleştirebilir.

Stresi kontrol etmenin yolu

Yapılan araştırmalara göre, kardiyovasküler hastalıklar tüm dünyada 1 numaralı ölüm nedenidir ve her yıl yaklaşık 17,9 milyon can almaktadır. Bu nedenle, riskle mücadele etmek için stresi kontrol etmek önemlidir.

İşte size yardımcı olabilecek bazı ipuçları.

1. Stres giderici diyet izleyin

Sağlıklı bir diyet, genel sağlığı geliştirmenize yardımcı olabilir. Stresi azaltmanıza da yardımcı olabilir. Renkli meyve ve sebzelerle dolu dengeli bir diyet seçin.

2. Egzersizi atlamayın

Yeterli fiziksel aktivite, zihinsel ve fiziksel sağlığınız için faydalıdır. Düzenli egzersiz, zihinsel sağlığı artırmanıza yardımcı olabilir. Daha iyi bir zihin ve beden için yogayı da deneyebilirsiniz.

3. Bir yere yazın

Ne zaman stresli hissederseniz, bir kalem alın ve hissettiğiniz her şeyi yazın. Duygularınızı anlamanıza ve stresi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

4. Sevdiklerinizle konuşun

Sevdiklerinize duygularınızı ifade etmek de stresi kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Arkadaşlarınız ve ailenizle konuşun. Stresi hafifletmenize yardımcı olacaktır.

5. Sebepleri bilin

Sık sık stres yaşıyorsanız, strese katkıda bulunabilecek faktörlere odaklanmalısınız. Bunlar stresi kök nedeninden kontrol etmeye yardımcı olacaktır.

6. Nefes egzersizlerini deneyin

Nefes egzersizleri, nefes alışkanlığınıza odaklanmanıza yardımcı olur. Zihniniz ve vücudunuz üzerinde rahatlatıcı bir etki bırakır. Nefes egzersizleri anında stresi azaltmaya yardımcı olabilir

7. Dikkatinizi dağıtın

Stresi yenmek için sevdiğiniz şeyi yapın. Müzik dinlemek, evcil hayvanınızla oynamak veya basit bir puzzle yapmak gibi rahatladığınız etkinliklere zaman ayırın.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ