Sağlıklı beslenme: Oolong çayının inanılmaz faydası!

Oolong, Çin'den gelen yarı fermente çay çok sağlıklıdır ve hafif aromatik bir tada sahip bir çaydır. Antioksidanlar açısından zengin, sağlığınız için bile çok faydası vardır. İşte Oolong çayı hakkında her şey...

Abone Ol 

Oolong çayı nedir?

OOLONG ÇAYI - BETÜL CEYLAN Sağlıklı Beslenme Diyet Merkezi

Oolong çayı, gerçek Çin çay bitkisinden (Camellia sinensis) yapılır ve aslen Çin’in güneydoğu bölgelerinden gelir. Birçok popüler Oolong çeşidi de Tayvan’dan geliyor. Çay, yarı fermente edilmiş bir çeşit olarak kabul edilir ve oksitlenmemiş yeşil çay ile yüksek oranda oksitlenmiş siyah çay arasında bulunur. Yeşil çay, oolong çayı ve siyah çayın hepsi aynı yapraklardan yapılır ve her karakteristik tattan nihai olarak farklı üretim yöntemleri sorumludur.

Taze yeşil çay yaprakları açık havada ezilmez ve oksitlenmez; siyah çayda ise, fermantasyon için özellikle büyük miktarda meyve suyu elde etmek için yapraklar çok fazla ezilir. Oolong çayı ile yaprakların oksidasyonu zahmetli manuel çalışma ile hassas bir şekilde kontrol edilir. Açık havada bir süre toplandıktan sonra yapraklar solar. Yapraklardan az miktarda meyve suyu sızması için yapraklar dikkatlice ovulur ve çalkalanır. Yaprak suyu daha sonra temiz havada oksitlenir. Bu doğal fermantasyon sürecini durdurmak için oolong yaprakları ısıtılır. Oolong çayları yüzde 15 ila 70 arasında fermente edilir. Yaprak suyu ne kadar az oksitlenirse, bitmiş çayın tadı o kadar hafif olur.

Oolong Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları ve Günlük Tüketim Miktar Nelerdir? - igrus

Yarı fermente bir çay olarak, oolong besleyicidir ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı önemli mineraller ve botanikler sağlar:

  • kalsiyum
  • magnezyum
  • Potasyum
  • kafein
  • polifenoller
  • amino asitler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu