Sadan Hanım ve Diğer Hikayeler sergisi

Dünya Alzheimer Günü kapsamında alzheimer hastalarının gerçek hayat hikayelerinden yola çıkan ünlü sanatçıların eserleri “Sadan Hanım ve Diğer Hikayeler” isimli sergi ile sanat severlerin izlenimine sunulacak.

Direktörlüğünü Göksel Gülensoy'un üstlendiği ve Denizhan Özer küratörlüğünde gerçekleşen sergide, Bahadır İşler, Bahri Genç, Bedri Baykam, Utku Varlık, Demet Taşpınar, Deniz Pireci, Devabil Kara, Devrim Erbil, Eda Çığırlı, Ekrem Kahraman, Hakan Esmer, Işıl Arısoy Kaya, Mahir Güven, Mustafa Albayrak, Neslihan Kıyar, Nevres Akın, Onay Akbaş, Pelin Özgöçen, Serdar Leblebici, Serkan Bayer, Tülin Onat günümüz insanının en büyük sorunlarından biri olan Alzheimer hastalığının bireysel ve toplumsal hayat üzerinde bıraktığı etkiyi görünür hale getirmeye çalışıyorlar.

Alzheimer hastalığının görüldüğü üçüncü ülke

Bilimsel verilere göre, bugün 800 bin Alzheimer hastasına sahip olan Türkiye'nin, 2035 yılında dünyada en fazla Alzheimer hastalığının görüldüğü üçüncü ülke olacağı tahmin edilmektedir.

İnsan beyninin geriye dönük olarak bellekten sildiği imgeler dünyasının zamanın girdabı içinde yok oluşunu, yaşanmışlıkların izleri üzerinden irdeleyen "Sadan Hanım” projesi Kültür Bakanlığı, Türkiye Alzheimer Derneği ve Kinostanbul Film tarafından desteklenirken, Capitol Alışveriş Merkezi'de projenin ilk ayağına ev sahipliği yaparak alzheimer hastalığa dikkat çekmeyi amaçlıyor.

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü'ne özel olarak hazırlanan Sadan Hanım ve Diğer Hikayeler sergisi, İstanbul'daki ilk gösterimden sonra Eylül 2020 ye kadar yurt içinde ve yurt dışında 10 farklı kentte serüvenine devam edecek.

Yorumlar

YORUM YAZ