Sadakatsiz kocaların eşleriyle kalmalarının 8 nedeni

Yapılan bir ankette, evli erkeklerin %3’nün bir yıl boyunca birden fazla partneri olduğu ortaya çıktı.

Araştırmalar gösteriyor ki, evliliklerde mutluluk oranının düşük olmasına karşın boşanma sayıları oldukça az. ler arasında aldatan taraf erkek ise, ayrılma konusunda çokta gönüllü değiller. Sadakatsiz erkeklerin eşlerini kandırmasının ve ayrılmamasının sebeplerini sizler için hazırladık.

1. Evleri hala en iyi yer

Evin bütün sorumluluğu senin üzerindedir, yemek yapıyorsundur ve çocuklarla ilgileniyorsundur. Erkek için evi aslında bir bakım alanıdır sadece. Konforlu bir yeri bırakmak da oldukça zor geliyordur. Erkek, yeni bir başlangıçta bu rahatlığı bulamama korkusu yüzünden boşanmak istemez. Aşk ve tutkunun yerini başka bir kadınla doldurarak hayatını sürdürmeye devam eder.

2. Sadece bir ara istiyordur

Eşler arasında sevginin devam etmesine rağmen, bazı erkekler ara vererek yeni maceralar peşinde koşmak isterler. Döndüklerinde evliliklerine kaldıkları yerden devam edeceğini bilirler. İyi zaman geçirmenin onları dinlendireceklerine ve yenileyeceklerine inanırlar.

3. Kişisel arayış içerisinde olabilir

Eşlerini sevmelerine rağmen, kendileri ile ilgili yaşadıkları psikolojik problemlerin yeni bir başlangıçla ortadan kalkacağına inanırlar. Başka bir kadının varlığının kendilerini mutlu ederek bir şeyleri değiştireceğini düşünürler. Ailesine olan bağlılıklarını sürdürmeye devam etseler de, sadakatsizlikleri devam eder.

4. Aslında karısını seviyordur

Bazı erkekler eşlerini ne kadar çok severse sevsin, aldatma bağımlısı olabilir. Yapılan bir araştırmada aldatan ve boşanmayan erkeklerin yüzde 80'nin eşlerine aşık olduğu ortaya konuldu. Karılarına karşı suçluluk duygusu hissetmelerine karşın bu tarz erkeklerin mutlaka psikolojik bir tedaviye ihtiyaçları var.

5. Hayatını tamamen değiştirecek cesareti yok

Uzun bir süredir mükemmel bir koca ve baba olmanın alışkanlığı çemberinden çıkmak zor gelebilir. Her ne kadar başka bir kadınla ilişki yaşamaya başlamış olsa da, düzenini bozmak dengelerini alt üst edebilecek nitelikte olabilir. Bunun üzerine aile baskısı ve çevre yıpratması da eklenince erkek bu süreçten uzak durmak isteyebilir.

6. Bağlayıcı zincirler boşanmalarını engeller

Boşanma avukatları, ayrılma sürecinin sancılı bir süreç olduğu konusunda hem fikir. Eşine karşı duygusal bir bağının kalmamasına rağmen, sorumluluk sahibi bir erkeğin tam zamanlı ebeveyn olmayı bırakmasının acı verici yanlarını görmesi olası.

7. Boşanma acısını yaşamak istemiyor

Boşanmanın yeni bir başlangıç olması bazı erkekleri korkutabilir. Boşanma sürecinde yaşanabilecek velayet tartışmaları, anlaşmazlıklar, mülk paylaşım işlemleri ya da avukat süreçlerinin can sıkıcı bir hal alması evliliklerini sürdürmelerinin olası sebepleri arasında.

8. Yaptığının hata olduğunu farkında ve pişman

Karısını aldatmış olmanın pişmanlığını yaşayan bir erkek, ne yapacağını bilmez halde olabilir. Karısına karşı dürüst olup her şeyi anlatmak istese de, bu itiraf evliliğinin bitmesi anlamına gelebilir. Erkeğin yaşadığı bu vicdanen rahatsızlık devam ettiği sürece aldatma eyleminin de sürüp gittiği anlamına gelir.

Gizem Bozdağ

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ