Saçlara iyi gelen besinler

Saça iyi gelecek besinleri tüketerek hem dökülmeyi azaltabilir hem de daha güçlü ve sağlıklı saçlara sahi olabilirsiniz.

Sağlıklı ve parıltılı saçlara sahip olmak için hem dıştan, hem de içten içe onlara özel bakım göstermelisiniz. Saçlara faydalı olan her bir besin onların daha parıltılı ve sağlıklı olmasına hizmet eder.

Saçlar iyi gelen besinler

Meyveler: Pek çok meyve güçlü bir bağışıklık sistemi için gerekli olan C vitamini bakımından zengindir ve antioksidan etkisi yaratır. C vitamini vücudunuzdaki enfeksiyonları önlemeye yardımcı olurken ısı, güneşin zararlı ışınları ve hava kirliliği nedeniyle yıpranan saçların sağlığını da korur. Portakal, greyfurt, karpuz, çilek başta olmak üzere C vitamini içeren meyvelerle saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Domates: İçeriğinde bol miktarda C vitamini olan domates saçların gelişmesinde önemli rol oynayan kollagenin oluşmasında büyük rol oynuyor. Domatesi püre haline getirirek saçlara maske olarak da çekebilirsiniz.

Ceviz: E vitamini ve Omega3-le zengindir. Ceviz saçları qidalandırıb daha hızlı uzamasına sağlıyor. Ayrıca saç tellerinin kalınlaşmasına yardım ediyor.

Kivi: Sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız, kivi yiyin. Çünkü kivinin içeriğinde saçları güçlendiren C vitamini var. C vitamini cilt sağlığının da kaydına kalıyor.

Havuç: B ve A vitamini sayesinde saçları korur. Saçlara parlaklık mazhar edip onları kökünden güçlendirir.

Deniz Ürünleri: Balık, karides ve mideye gibi deniz ürünleri saç köklerini güçlendiren ve hormonları dengelemeye yardımcı olan çinko içerir.

Yumurta: Günlük protein ihtiyacını gün içinde yumurta ile karşılamak gerekir. Aynı zamanda saçın diplerini güçlendiriyor.

Yesil yapraklı sebzeler: Lahana, nane, roka, tere ile maydanoz gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunan folik Asit saçlara canlılık ve parlaklık kazandırmaya yardımcı oluyor. Bu sebzeler folik asidi en fazla, çiğ olarak tüketildiklerinde barındırıyorlar. Koyu yeşil yapraklı sebzelerde folik asidin aşırı kaybını önlemek için pişireceğiniz zaman çok az Su ilave edin, mümkünse kendi suyu ile pişirin. Her gün düzenli olarak bu besinlerden birini, salata veya yemekolarak tüketmeyi alışkanlık haline getirin.

Bezelye: Eğer saçlarınız Dökülürse, yeşil nokosuda tercih edin. Çünkü içerdiği bol miktarda B vitamini sayesinde saçların uzamasını hızlandırır, saçın diplerinin nefes almasını sağlıyor.

Ispanak: Saç derisinin sağlığını korur. Kepek ve mantar gibi sorunların ortaya çıkmasına engel olur.

Brokoli: Bu mucizevi sebzenin salatasını hazırlayabilirsiniz. B1 ve C vitamini bakımından zengindir. Uzun saçlı bayanlar saçlarını onun sayesinde koruyabilir bilirler.

Yorumlar

YORUM YAZ