Saç beyazlatmayı önleyen doğal yöntemler!

Saç beyazlaması tedavisinin tek çözümü saç boyamak değil! Artık doğal ve bitkisel yöntemlerle saçlarınızdaki beyazlardan kurtulabilirsiniz. Nasıl mı? haberin devamında..

Abone Ol 

Saç beyazlama neden olur?

Sonradan beyazladığını sandığımız saçın aslında temel rengi beyazdır. Saça doğal rengini veren pigmentin adı melanin’dir. Bu pigmentin oluşumu daha doğmadan önce başlar. Yaş ilerledikçe vücutta melanin üretimi azalır. Melanin kapasitesi azaldıkça bu durum saçta beyazlamaya sebep olmaktadır.

Saç beyazlamasını gideren doğal yöntemler

 Köri yaprağı
diyetasistan | Köri Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Köri bitkisinin yaprakları antioksidan, demir, vitaminler ve mineraller içerir. Yapılan çalışmalar, demir eksikliğinin saçlarda erken beyazlamaya yol açtığını gösterdi. Bu nedenle köri yapraklarından yararlanmak, beyaz saçlarınızla savaşta en iyi yardımcınız olabilir.

Zeytinyağı karışımı

Erken hasat zeytinyağıyla ceviz, fındık, badem yiyin!

Zeytinzyağı karışımı ile saç beyazlamasına çözüm bulmak tercih edilecek diğer bir doğal yöntemdir. Zeytinyağı mucizevi tedavi edici özelliklere sahip olması nedeniyle birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Saç beyazlamasına karşı da zeytinyağı esaslı karışımlar ile tedavi yapılabilir.

  • Zeytinyağı karışımı hazırlanışı
  • Yarım fincan doğal zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı kuru maya
  • 3 adet ceviz kabuğu

Uygulama Şekli

Ceviz kabukları haşlanır. Haşlanan ceviz kabuğu suyu içerisine yarım fincan zeytinyağı eklenir ve homojen bir karışım elde edilinceye kadar karıştırılır. Hazırlanan homojen karışıma 1 tatlı kaşığı kuru maya eklenir ve karıştırılır. Karışım el ile masaj uygulayarak saçlara sürülür ve en az 2 saat beklenir. Bu uygulama her ay 1 defa uygulanarak saçların doğal rengini koruması sağlanır.

Siyah çay

Siyah Çay Nedir ve Faydaları Nelerdir? - Altun Blog

Soğuk siyah çayı şampuan sonrası durulama olarak kullanabilir veya saç kreminize ekleyebilirsiniz. Siyah çay, saçlarınızdaki beyazları koyulaştırabilir.

1 bardak kaynar suya 3-5 poşet çay veya birkaç çay kaşığı siyah çay yaprağı atarak demleyin. Saçınızı soğuğa yakın bir suyla durulamadan önce çayı saçınızda bekletmeniz faydalı olacaktır.

Ciğer tüketimi

Tava ciğer nedir? Tava ciğer nasıl yapılır? Tava ciğer tarifi

Yapılan araştırmalar saçların doğal rengini koruyabilmesi konusunda en etkili olan gıdanın ciğer olduğunu ortaya koyuyor. Kimilerinin tüketmeyi tercih etmediği bu gıda, yüksek besin değeri sayesinde saçların rengini ve sağlığını korumasını destekliyor. B12 vitamin grubu, bakır ve demir kaynağı olan ciğer, saçların rengini korumasında önemli bir rol oynayan DNA, RNA ve kırmızı kan hücrelerinin üretimi için esas olan bileşenleri sağlıyor.

Çörek otu yağı

HCMT on Twitter: "Saçlara ve kafa derisine(#Saç diplerine) #Çörek otu yağı sürmek saçı çabuk bitirir, beyazlamasını geciktirir, saç köklerini güçlendirir ayrıca migren tipi baş ağrılarına da iyi gelir. ( Kafa derisi ve

Saç dökülmesine karşı mucizevi etkileriyle ön plana çıkan çörek otu, saç beyazlamasını önleme konusunda da oldukça güçlü bir yöntem. Saçlarınıza masaj yoluyla uygulayabilir veya her gün bir çay kaşığı çörek otunu çiğneyerek yutabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu