Sabahları daha kolay uyanmanın yolları!

Sabahları uyanmak zor bir savaş değil, kazanabileceğiniz bir mücadele! İşte daha iyi bir uyanış için pratik bilgiler ve gününüzü enerji dolu geçirmenin sırları...

Abone Ol 

Sabahları zor uyanmak, birçoğumuzun ortak mücadelesi. Alarm sesiyle başlayan savaş, yorganın sıcaklığına karşı kazanılması güç bir mücadele. Gözlerimiz kapatılmışken, dünya dışarıda uyanmış, gün başlamış…

Uyuma isteği, sabahın erken saatlerinde bize meydan okurken, kahve kokusu umut vaat ediyor, ancak sabah uykusunun kapıları aralamak, bazen bir gizemi çözmek kadar zorlu bir görev olabiliyor.

Sabahları zor uyanmamızın birçok sebebi olabilir. Sağlıksız-düzensiz uyku rutini, susuzluk, uyku partneri problemi, anksiyete, bedensel ve mental hareketsizlik, yorgunluk kötü bir sabaha kötü bir şekilde uyanmamıza neden olmaktadır.

İşte daha iyi uyanmanıza yardımcı olabilecek ipuçları:

  • Eğer uykunuz ağır değilse, alarm sesinizi hafif ve yumuşak bir ses olarak belirleyebilirsiniz. Doğru melodi seçimi, huzurlu bir uyanıklık haline bürünmenize sebep olabilir.
  • Uykunuz ağır ise birkaç kez, aralıklı alarm kurun. İlki haberci, ikincisi yatakta ayılma, üçüncüsü ise ayağa kalkmak amaçlı üç adımlık alarm oluşturabilirsiniz.
  • Uyuduğunuz yerde, uyanma saatinizle eşleşecek bir ışık kurun. Çünkü ışık, geceleri yoğun salgıladığımız melatonin hormonunu azaltarak ayılmanızı hızlandırır.

  • Uyku-uyanma rutininizi aksatmamak, bir süre sonra vücudunuzun alışmasını sağlar. Alarm kurmasanız bile kendinizi, tam saatinizde uyanmış halde bulabilirsiniz.
  • Mümkünse telefonunuzu kendinizden olabildiğince uzağa koyarak uyuyunuz. Ayrıca yatmadan bir süre önce telefon ekranına bakmayı bırakmalısınız.
  • Çoğu insan erken uyandığı gibi hazırlanıp işe/okula gitmek durumda kalıyor fakat uyandıktan sonra yapacağınız kısa bir egzersiz, gününüzü daha iyi geçirmenize sebep olacaktır. Esneme hareketleri yapmak bile egzersize dahildir.

Tamamen rutine bağlamış bir hayattan kaçınmalısınız. Zaman zaman farklılıklar ve her zaman kolayca yaptıklarınızı zar zor gerçekleştireceğiniz günler gelecektir. Düzenli, dinlenmeyi de eğlenmeyi de içeren bir yaşam planı, hayatınızı idame ettirmenizi kolaylaştıracaktır, mutluluğu destekleyecektir; yapmanız gerekenler ve yapmak istediklerinize ulaşmanızı sağlayacaktır. Kendinizi ve yaşayış biçiminizi önemsemelisiniz!

Başa dön tuşu