Sabahları daha dinç uyanmanın 5 yolu

Sabahları yataktan kalkamıyorsanız yeni alışkanlıklar edinmeniz gerekebilir.

Abone Ol 

  Yorucu bir günün ardından güzel dinlendirici bir uyku isteriz, erken yatar erkenden kalkacağımızı düşünürüz. Ancak bazı ritüelleri uygulamazsak bu pekte mümkün olmayabilir. Uzun saatler uyumamız yorgunluğumuzu almaya yetmemiş olabilir. Ayrıca saatlerce uykunun daha dinlendirici olduğunu düşünüyorsanız da yanılıyorsunuz, bu sizi sadece sersemleştirir. O zaman nasıl daha dinç uyanırım sorusunun cevabı geliyor!

  Her zaman uykunun etkili olabilmesi için 8-9 saat olması gerektiği söylense de aslında bu oldukça uzun bir süredir. Uyku ne kadar kısa sürerse aslında kendinizi o kadar dinç hissedersiniz. 

Su İçin

Uyanır uyanmaz kahvaltıdan önce bol bol su tüketmeniz vücudunuzun daha enerjik olmasını ve erkenden ayılmanızı sağlayacaktır. Ayrıca kahvaltıdan önce bolca su içmek metabolizmanızı hızlandıracaktır.

Yatak Seçimi

Doğru yatak seçimi rahat bir uyku için çok önemlidir. Çok yumuşak olan yataklar sabahları adeta vücudunuzu dibe çeker ve asla yataktan kalkmak istemezsiniz ayrıca bir o kadarda yorgun ve ağrılı uyanırsınız. Bu sebepten dolayı yatağınızı seçerken iyice araştırıp öyle almanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Oda Düzeni

Oda düzeni sabahları uyanmanızda çok etkilidir. Ferah bir dizayn, gün ışığı alan bir odanın iyi gelemeyeceği bir uyku yoktur diyebilirim. Düzenli ve kalabalıktan uzak ferah bir oda stresinizi azaltır ve uykuya daha erken dalmanızı sağlar. Gün ışığı alan bir oda ise güne daha erken ve enerjik başlamanız için yeterli olabilir.

Yatmadan Önce Yedikleriniz

Yatmadan önce enerjinizi yükseltecek, uykunuzu kaçıracak yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durmalısınız. Örneğin kaçamak bir çikolata, gün sonu kahvesi gibi besinleri yatmadan önce kesinlikle tüketmemelisiniz. Eğer kaliteli bir uyku düzeni istiyorsanız yeme alışkanlıklarınızı da değiştirmelisiniz.

Uyumadan Önce Tuvalete Gidin

Uyumadan önce kendinizi uyku moduna alın ve kitap okumak, televizyon izlemek gibi aktiviteler yapın. Aralıksız rahat bir uyku için, uyku öncesi tuvalete gitmeyi

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu