Rukiye Türeyen, Mucize Doktor'un Dr. Tanju'suna engelleri sordu

Tek parmağını kullanarak kullandığı bilgisayarı ile Rukiye Türeyen sordu, Mucize Doktor’un Doktor Tanju’su yanıtladı… Rukiye Türeyen'in kaleminden aktarıyorum.

Rukiye Türeyen ile "Bidur'un Olabilemez Maceraları” kitabı ile tanıştığımız Alaaddin Beken'in vesilesiyle tanıştık. Rukiye Hanım, engelli bir birey. Ancak yaşama tutunmaya hiçbir şeyin engel olamayacağının da kanıtı. Rukiye Hanım, tek parmağı ile yazdıklarını paylaşıyor. Bana da Mucize Doktor dizisinde Doktor Tanju karakterine hayat veren oyuncu Murat Aygen ile yaptığı röportajı ile ulaştı.

Sizinle önce Rukiye Hanım'ın kendisini anlatan kısa yazısını ve ardınsan Murat Aygen röportajını paylaşacağım. Ayrıca en kısa zamanda kendisiyle ensonhaber.com'daki kitap kategorimizde bir kitap/yazar röportajı da yapacağız. Kendisine iletmek istediğiniz sorular olursa lütfen benimle paylaşın.

Bu arada Rukiye Hanım'ın yazılarına ulaşmak isterseniz buraya tıklayınız.

Bu arada Alaaddin Bey'i de unutmayalım.

Alaaddin Beken ile röportajımızı okumak için tıklayınız.

Rukiye Türeyen'den Mucize Doktor, Dr. Tanju röportajı

(Yazar Rukiye Türeyen)

Rukiye Türeyen Anlatıyor

Merhaba sevgili okurlarım. Beni tanımayanlar için kendimden bahsedeyim…

5 Aralık 1980 Sakarya doğumluyum. Üç aylıkken geçirdiğim menenjit hastalığı sonucu yatağa bağlı engelliyim. Bedenim, ellerim dâhil tutmuyor. Ellerimi kullanamadığım için de okula gidemedim. Sağlığımın yoksunluğu okuma yazma öğrenmeme engel olmadı.

TV ve gazete haberlerinin büyük başlıklarından harflerini anneme sorarak öğrendim. Sonrasında harfleri birleştirmeler başladı. Kardeşlerim ilkokula giderken onların hikâye kitaplarını okurdum. Bilgisayar kullanmaya 2007 yılında başladım. 10 parmak değil ama tek parmak. Sol elim az da olsa tutuyor ve sol elimin işaret parmağıyla kâh yazı yazıyorum, kâh arkadaşlarımla mesajlaşıyorum.

İlk yazdığım hikâye ise, "Kanadı Kırık Melek”. Daha sonra deneme hikâyeler yazmaya devam ettim. 2018 senesinde deneme hikâyelerden oluşan "Kanadı Kırık Melek'in Kanadına Takılanlar” ismini verdiğim kitabım piyasaya çıktı.

Şimdi ise ikinci kitap çalışmalarına başladım. Yetiştirebilirsem Allah'ın izniyle önümüzdeki yaz ikinci kitap Destek Yayınevi etiketi ile çıkacak. İlk kitabımda bir hedefim vardı. Yıllardır kiralarda oturan annemi ev sahibi yapmaktı. Çok şükür hedefime ulaşıp evimizi aldım.

Dönem dönem vakit buldukça ünlü isimlerle söyleşiler gerçekleştiriyorum. Onlardan biri de gelmiş geçmiş dünyanın en iyi yapımlarından biri olan "Mucize Doktor''dizi filmi ve dizi film de Doktor Tanju Korhan karakterine hayat veren değerli oyuncu Murat Aygen'le gerçekleştirdiğim röportaj oldu.

Rukiye Türeyen'den Mucize Doktor, Dr. Tanju röportajı

(Murat Aygen)

Oyunculuk, her zaman hayatımın parçasıydı

- Murat Bey, öncelikle merhaba! Murat Aygen kimdir? Ve oyunculuğa nasıl başladı?

Merhaba, yaklaşık 49 yıldır bu hayatta olan, oyunculuk yapan, 3 kişilik çekirdek ailesi olan, okuyan, yazan ve gezen bir insanım. Oyunculuğa çok küçük yaşta çok severek başladım.

- Oyunculuk istediğiniz bir meslek miydi, yoksa isteğiniz dışında mı gelişti?

Oyunculuk her zaman hayatımın parçasıydı. İsteyerek ya da istemeyerek diyemem zaten hep vardı.

- ''Mucize Doktor'' isimli senaryoyu kabul etmenizdeki en büyük etken neydi? Senaryonun neresinden etkilendiniz ve "Tamam, bu senaryoda yer alırım.” dediniz?

Pek çok bileşen var. Senaryosundan oyuncularına, yapım şirketinden yayıncı kanalına kadar her şey benim için olumluydu. Kabul sebebimi birden fazla şey belirliyor.

Rukiye Türeyen'den Mucize Doktor, Dr. Tanju röportajı

Ben de o kesimleri bir yara olarak görüyorum

- Biz engellileri toplumsal bir yara olarak görüyor bazı kesimler. Siz bu konu hakkında neler söylemek istersiniz? ''Mucize Doktor'' dizisi, sizce bu kesim üzerinde etkili olacak mı?

Ben de o kesimleri bir yara olarak görüyorum. Bana göre engel diye bir şey yoktur. Engeli koyan insanların kendisidir. Bu yüzden aşılamayacak bir engel olduğunu da düşünmüyorum.

- Engelli bir bireyi canlandırmayı düşünür müydünüz? Nasıl bir rol olurdu?

Her türlü karakteri canlandırabilirim. ''Nasıl bir rol olur?'' sorunusun bir yanıtı yok. Tamamen gelen hikâyeye bağlı bir durum bu…

- Engellerimiz farklı olsa da aynı kader çizgisinde yürüyoruz. Ali Vefa karakteri, hor görülüp itilip kakıldığında ben hüngür hüngür ağlıyorum. İnanıyorum ki, bütün engelli arkadaşlarım da benimle aynı hisleri yaşıyor. Çünkü biz engelli bireyler farklı bir gözle izliyoruz. O sahneleri çekerken neler hissediyorsunuz?

Siz nasıl duygularla izliyorsunuz bilemem ve hissedemem elbette. Ama dizinin toplumsal bir farkındalık uyandırdığı kesin. Sahneleri çekerken bu farkındalığı daha da belirgin kılmak için özel bir hassasiyet gösteriyoruz.

Rukiye Türeyen'den Mucize Doktor, Dr. Tanju röportajı

(Mucize Doktor)

Murat Aygen bir doktor olsa nasıl davranır, çıkış noktam

- ''Mucize Doktor'' dizi filmini bu kadar çok sevdiren, izlenmesine neden olan güç nedir? Bu projeyi kabul ederken bu kadar çok sevileceğini tahmin etmiş miydiniz?

İşin her aşamasının özenli ve samimi olması en büyük güç. Hikâyenin farkındalık gücü de çok büyük etken. Ve çok da güzel yazılıyor, çekiliyor ve oynanıyor. Evet, çok sevileceğinden emindim.

- Bilenler biliyor ama bir de sizden duymak isteriz. ''Mucize Doktor'' dizi filminin konusu neyi anlatıyor? Konunun içeriğini anlatır mısınız?

Savant sendromlu bir otizmli doktorun yaşam mücadelesi diyelim en geniş özetle…

- Üç cümleyle Doktor Tanju'yu anlatın desem neler söylersiniz?

Hastanenin genel cerrahi bölüm başkanı. Kurumsal bir yapısı olduğu için hastane ve hasta etiğine özellikle özen gösteren bir doktor. Bazı gizemleri olan bir insan.

- Oynadığınız karaktere kendinizden bir şeyler kattığınız oluyor mu? Mesela Murat Aygen'in kendi yaşamında sıkça kullandığı beden dilini veya herhangi bir hareketi Doktor Tanju'nun karakterinde görebiliyor muyuz?

Her zaman bir şeyler katarım elbette. Her rol için geçerli bu. Murat Aygen bir doktor olsa nasıl davranır? Temel yola çıkışım bu.

Rukiye Türeyen'den Mucize Doktor, Dr. Tanju röportajı

Kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına yapma

- ''Mucize Doktor '' dizi filminde rol almadan önce bir engelli arkadaşınız oldu mu?

Senin sorun doğrultusunda cevabım; elbette var. Ancak ben insanları engelli engelsiz, kadın erkek, yaşlı genç vs olarak asla ayırmam.

- Geldik son soruya. Engellilere nasıl davranılmalı? Toplumun engelli bireylere davranışını değerlendirmenizi istesem ne söylersiniz?

Kısa ve net bir cevabım olsun. Zira genel olarak bakış açımı anlattım. "Kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına yapma.”

- Söyleşimizin sonuna geldik Murat Bey. Yoğun olduğunuzu biliyorum. Bana zaman ayırıp sorularımı cevapladığınız için teşekkür ediyorum. Son olarak sizi sevenlere neler söylemek istersiniz?

Ben teşekkür ederim. Zamanınızı iyi değerlendirin. Çok okuyun, çok gezin, çok sevin. İlk başta da sağlığınıza özen gösterin. Sevgiler, başarılar.

Rukiye Türeyen!

Rukiye Türeyen'in sosyal medya hesapları için:

Instagram

Facebook

Twitter

Linkedin

*

Damla Karakuş

[email protected]kadinvekadin.net

Instagram: biyografivekitap

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

Emel 05-04-2020 00:18:52

Emeginize ve yüreginize saglik. Cok büyük bir keyifle okudum. Sizi ve ailenizi tebrik ediyorum...

Halil Çakıl 14-02-2020 04:50:36

❤️

Rukiye Benek 14-02-2020 01:01:35

Sevgili adaşım ne güzel işler yapıyorsunuz sizi kutluyorum..

Barış Kayze 13-02-2020 19:57:33

Muhteşem olmuş Tebrik ederim. Bir parmakla ne yapılır ki diyenlerin örnek alacağı insan. Yolun bahtin açık olsun rukiye.

ışıl yalcın 13-02-2020 19:56:59

cook guzel bir röportaj emeginize saglik

Azminize bayıldım. Ailenizi de kutlamak gerek. Siz 13-02-2020 19:49:20

Rukiye hanım sizi çok takdir ettim,maşallah kendin 13-02-2020 19:07:18

Zülal 12-02-2020 18:11:41

Bayıldım! Rukiye hanım harikasınız ♥️

Şevki Can 12-02-2020 17:16:35

Oldukça ilgi çekici ve okuması keyifli bir röportaj olmuş. Emeğinize sağlık.

Bilgesu Keleş 12-02-2020 16:59:47

❤️

YORUM YAZ