Rota değiştirten gelenekçi lezzet durakları

Abone Ol 

SERAF RESTORAN- İstanbul

Kadın elinin değdiği her şey gibi burada da kendini belli eden, öne çıkaran birçok lezzet mevcut. Kurucu ortak ve executive şef olarak restoranda  bulunan Sinem Özler tarladan sofraya politikasıyla lezzetlerini misafirleriyle buluşturuyor. Osmanlıca’da yemek anlamına gelen ‘serf’ kelimesinden türetilen Seraf İstanbul’un Bağcılar ilçesinde bulunmakta olup, Anadolu’nun harikulade lezzetlerini devam ettirmeyi amaçlamaktadır.

Spesiyal olarak Seraf usulü içli köfte, keşkekli kuzu incik ve kaburga dolması çok sevilen lezzetlerden olduğu biliniyor.

PANDELİ RESTORAN- İstanbul

Pandeli denince akla o muhteşem mavi çinileri, kristal avizeleri ve kubbeli tavanı gelir. Pandeli restoran bizleri tarihi mısır çarşısında büyüleyici lezzetler ile buluşturuyor.

Pandeli serüveni Çukur Han‘da satılan köfte ekmeklerin dönemin entelektüellerin ve politikacıların müdavimi olmasıyla 1926 yılında İstanbul’un son beyi Pandeli Çobanoğlu tarafından kurulan lokanta ile başlıyor. Eminönü’nde açılan ilk lokanta savaş sonrası Mısır Çarşısı’ndaki adresine taşınıyor. Peki Pandeli sofrasında kimleri kimleri ağırlıyor. Başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, Kraliçe 2. Elizabeth, Audrey Hepburn ilk akla gelenler..

 

Kağıtta levrek, dönerli börek vişneli tirit mutlaka denemeniz gerekenler arasında.  

HACI ABDULLAH LOKANTASI– İstanbul

Babadan oğula değil, ustadan çırağa aktarılan geleneksel lezzet. 1888 yılında kurulan lokantanın işletme ruhsatını bizzat ‘Sultan 2. Abdülhamit Han’ tarafından verilmiştir. Yıllar içerisinde Karaköy Rıhtımı’ndan Beyoğlu’na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han’ın zemin katında hizmetine devam eder.

İhtişamlı kubbesi ve vitrininde ki eserlerle bizleri ağırlayan Hacı Abdullah Lokantası’nda beğendili kebabını ve kazandibini şiddetle tavsiye ediyorum.

GALEYAN RESTORAN- İstanbul

Yunus Emre Akkor’un kurduğu restaurant ‘İstanbul Galeyan’a geldi’ dedirten türde leziz tatlarla buluşturuyor bizleri. Her şeyin doğalı, tazesi kullanılan mutfakta Saray lezzetleri damağımızda adeta raks ediyor.

Boğaz’a karşı güzel bir akşam yemeği için muhteşem bir seçim olacak. İstanbul’un kalbi olan Sultanahmet’te bulunan Sura Desing Hotels & Suites tesisinde bulunan Galeyan, Yunus Emre şefin bizlere sunduğu, Anadolu’yu yaşatan, tattıran lezzetleriyle buluşmak için acele edin. 

ZENNUP 1844- Bursa- İstanbul

Ömür Akkor’un ilk olarak Bursa da açmış olduğu Zennup 1844, İstanbul’a da açılarak bizlere bayram ettirmiştir. Osmanlının o eşsiz ve enfes lezzetlerinden bizleri mahrum bırakmayan, değiştirmeden olduğu gibi yapan Ömür Şefimize teşekkür ediyorum. İstanbul Fişekhanede bulunan Zennup saray mutfağını günümüz mutfaklarında yaşatıyor.

Birbirinden leziz tatlarla bizleri karşılayan Ömür Şef hem geziyor, öğreniyor, öğretiyor ve keşfetmeye devam ediyor. Aynı zamanda Yunus Emre Akkor ile kardeş olan Ömür Akkor aile boyu lezzetli eller dedirtiyor.  

 

Sizler için kısaca anlattığım, lezzetleriyle, sunumlarıyla bizi mest eden bu 5 restaurant için nerede olursanız olun rotanızı değiştirmeye değecek. Nereden dönerseniz kardır. Ortak amaçları ise tarladan sofraya olan, geleneklerimizi devam ettirmeyi amaçlayan, toprağımızın kıymetini bilen, değer veren bir politika izlemektir. Bizlerde hasadımızın kıymetini bilelim, çiftçimize destek verelim. Nasiplenelim, nasiplendirelim.  

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu