Robot satışları rekor kırdı. İşsizlik kapıda olabilir

Bir gün size robotlar çoğalacak ve işinizi elinizden alacak dese inanır mıydınız? Gülüp çekerdiniz diye düşünüyorum. Ama teknolojinin ilerlemesiyle birlikte işçi robotlar arttı. Araştırmaya göre, sadece 3 ayda 1.6 milyar dolarlık robot satışı yapıldı.

Abone Ol 

Robotların fabrikalarda kullanıma başlamasıyla birlikte, robot satışları artı. Association for Advancing Automation (A3) dergisinde yayınlanan makale, sadece ABD’deki robot teslimatlarının yüzde 40 arttığını gösterdi. Artık bir cafeye gittiğimizde kahvemizi robotların doldurabileceği yada yemek servislerini robotların yapacağı duruma gelindi. Haliyle bu durum insanlar tarafından yapılan bir çok mesleğinde kaybolacağını gösteriyor.

22 bin liralık robot garsonlar bekleneni vermedi, restoranlar kepenk  indirdi - Webrazzi

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından sunulan “İş Fırsatları ve İş Gücü Devir Hızı Anketi” ABD’de perakende, imalat, nakliye ve depolama sektörlerinde açık pozisyon olduğunu gösterdi. Robotların en çok hangi alanda kullanıldığı belli olmasa da,, bu sektörlere hitap ettiğini biliyoruz.

2020 yılında robot ve otomasyon ile ilgili Dünya Ekonomik Forumu bir araştırma gerçekleştirdi. Rapora göre, 2025 yılına kadar muhtemel 85 milyon iş yok olacak, ancak ‘yarının işi’ olarak adlandırılan yeni meslekler bu açığı kapatacak.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu