Renkler kişiliğimizi nasıl etkiliyor

Sözlü iletişimde kelimeler,cümleler ve metinler ne kadar önemli ise sözsüz iletişimde renkler de bir o kadar önemlidir.

21 Mart Dünya Renk Günü biz de renklerin dilinden ve hayatımızda olan etkilerinden bahsettik.

Renkler sadece insanların yaşam dünyasında değil, tüm canlıların dünyasında önemli bir iletişim aracı, anlamlandırılmış bir gruptur.Renkler insanların yaşam dünyasını şekillendiren ve etkileyen önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.Mesela gittiğiniz bir mekanda daha fazla vakit geçirme isteğiniz oradaki renkler bütününden olabilir. Ya da havanın güzelliğine göre de kişi daha renkli canlı ya da koyu ve kapalı renkler kullanır.

Kırmızı

Canlılık ve dinamizmle ilgili bir renktir. Fiziksel ataklığı ve duygusal bağlamda da bir işi sonuna kadar azimli ve kararlı bir şekilde götürme isteği vardır. İnsanların üzerinde canlandırıcı, kışkırtıcı ve heyecan verici bir etkiye sahiptir. Fazla bakıldığında ise gerginliğe sebep olabilir. Mutluluğu teslim eder ve iştahı açar. Dünyaca ünlü gıda firmalarının kırmızı rengi kullanması bir tesadüf değildir.

Sarı

Zeka, incelik ve pratiklikle ilgilidir. Geçiciliğin ve dikkat çekiciliğin ifadesidir. Geçici olması ve dikkati üstüne çeksin diye taksiler sarı renktir. Sarı ayrıca hüzün ve özlemin rengidir. Bu yüzdendir ki sonbahar iklimi renk tonları ile hüzünü ve gizemi yaşatır bizlere.

Turuncu

Dışa dönük, heyecan ve mutluluk verici, dinamik, dikkat çekici, çarpıcı ve iç açıcı bir renktir. Canlılık, cesaret ve güven verir. Zihni harekete geçirir.

Yeşil

Yeşil ahenk, huzur, uyum ve anlayış özdeşir. Doğanın ve baharın rengi olması nedeniyle insan etkisi kuşkusuz cok fazladır. İnsanlara ruh dinginliği vermektedir. Ayrıca güven duygusu da taşır.

Mavi

Üzerimizde etkisi oldukça fazladır. Sakinliğin ve mutluluğun rengi diyebiliriz. Gökyüzünün ve geniş ufkun simgesidir. Sınırsızlığı ifade eder. Sınırları kaldırılmış bir enerji potansiyeli vardır. Huzuru temsil ettiği için sakinleştirir ve ruh gerginliğini alır.

Lacivert

Sezgileri güçlendirir ve karar vermeyi kolaylaştırır. Sonsuzluğu, otoriteyi ve verimliliği simgeler. Fazla göze batmayan bir renktir.Lacivert insanların üzerinde başarılı ve güçlü imajı bırakır.

Mor

İhtişam ve lüksün son basamağı olarak bilinir. Burjuvaların, saray mensuplarının daima mor ile benzedikleri söylenir. Ruhsal esenlik ve sonsuzluğun simgesidir.

Pembe

Romantık ve narin bir renktir. Sakinleştirici etkisi barındırır. İnsanları sakinleştirme ve kalpleri yumuşatma özelliği vardır

Siyah

Siyah güzü ve tutkuyu temsil eder. Makam arçlarının siyah olması da bir tesadüf değildir. Ayrıca hırsın da simgesidir. Batı toplumlarda yası ve matemi anlatan siyah, uzak Asya'da özellikle de mutluluğu anlatır. Konsantrasyonu sağlayan bir renktir.

Beyaz

Saflığın ve temizliğin simgesidir. Soğuk kanlılığı, asaleti, masumiyeti, istikrarı ve devamlılığı temsil eder. Aynı zaman da hüzün veren ve dertleri sıkıntıları hatırlatan yanı da vardır. Bundan dolayı da Uzak Doğu ülkelerinde özellikle Çinliler arasında matem rengi olduğuna inanılır.Mekanlar ve algı açısından bakarsak, beyaz renkle boyanan mekanlar daha geniş ve ferah olarak algılanır.

Kahverengi

Gerçekçiliğin, plan ve sistemin rengidir. Kahverengi aynı zamanda teklifsiz, rahat bir renk olarak kabul edilir. Karşınızdakinin kendini resmiyetten uzak, daha rahat hissetmesini ve açılmasını sağlar. Hareketlilik etkisi verir. Gittiğinin restoran, face-food gibi mekanların masa ve sandalyelerinin kahverengi olması bir rastlantı değildir. İnsanlar çabuk yiyip kalkması için düşünülmüş bir şeydir.

Çiğdem Avcı

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ