Renk seçiminiz sizi nasıl yansıtır?

Abone Ol 

Henüz iletişime bile geçmeden kendimizle ilgili verdiğimiz sessiz kartvizitimize “kişisel imajımız” diyoruz. İmajımız görünümümüzden, iletişim şeklimizden, beden dilimizden, tavır ve davranışlarımızdan, kültür ve bilgimizden oluşur. İmajımızla yarattığımız algı ise kişilerin aklında bizimle ilgili kararlarını etkiler. Ve bu algıda en etkili kısım hiç şüphesiz görünümümüzdür.

İmajınızla yarattığınız algı, kişilerin sizinle ilgili kararlarını etkiler. Kıyafetlerinizdeki renk seçimlerinin nasıl bir algı oluşturduğunu keşfedin. Peki çok severek giydiğiniz kıyafetlerdeki renk seçimleriniz yarattığınız kişisel algıyı nasıl etkiler?

Sarı: Olumlu bir etki yaratır

Güneş’in rengi olarak bildiğimiz “sarı” enerjisiyle olumlu bir etki yaratır. Bir yandan zihnimizi çalıştıran, odaklanmayı sağlayarak mantıklı bir bakış açısını kuvvetlendiren bu rengi giydiğimizde “analitik ve mantıklı” görünümünüzü desteklersiniz. Ancak siyah ile kombinlediğinizde “bana yaklaşma” mesajı verdiğini unutmamak iyi olur.

Turuncu: Harekete geçiren bir renk

İçimizdeki neşeli çocuğu en güzel yansıtan renklerden olan “turuncu” harekete geçiren bir renktir. Bu rengi giydiğinizde ya da aksesuarlarınızda kullandığınızda keyifli, yüksek enerjili ve eğlenceli bir imaj yaratırsınız.

Kırmızı: Gücün rengi

Tutku ve gücün rengi “kırmızı”yı giyimde seçtiğinizde fark edilmemek imkansızdır. Dışarıdan “iddialı” bulunacağınız için, kendinizden emin olmadığınız durumlarda bu renkten uzak durmak iyi bir seçim olacaktır. Aksi halde köşeye sıkıştıracak sorularla karşılaşmak mümkündür. Akılda kalmak istediğinizde ise bırakacağınız güçlü etki için kendinize en uygun kırmızıyı seçebilirsiniz.

Mor: İlham veren bir etki yaratıyor

Doğu Roma İmparatorluğu’nda asalet ve zenginlik simgesi sayılan, zor elde edilen ve kolay solmayan “mor” rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Eski dönemlerde kraliyete özgü bir renk de olmasının etkisiyle bu rengi seçtiğinizde “kendine güvenen ve ilham veren” bir etki yaratırsınız.

Pembe: Rahat ve neşeli

Pozitif etkiye sahip bir renk olan “pembe” seçimi  dışarıdan “rahat ve neşeli” olarak algılanmayı destekler. Arkadaşlarla yapılacak organizasyonlarda, iş yerindeki ekip arkadaşlarınızla yapacağınız aktivitelerde kendinize uygun bir pembe giyerek grubun aranılan kişisi olabilirsiniz.

Yeşil: Dengenin rengi

Doğadaki varlığıyla içimizi huzurla kaplayan “yeşil” dengenin rengidir. Özellikle tansiyonun yüksek olduğu ortamlarda, gergin kişilerle bir aradayken “uzlaşmacı” görünmenizi destekler. Aynı zamanda renk çarkında kırmızı rengin zıttı olduğundan, ciltteki kızarıklıkları da dengeleyerek, cildi en iyi gösteren renktir.

Mavi: Güvenin rengi

Rahatlatıcı gökyüzünün ve sonsuz denizlerin rengi “mavi” güvenin rengidir. Bu rengi giyim ve aksesuarlarınızda kullandığınızda “özenli ve güven veren” algınızı desteklersiniz. Örneğin bir iş toplantısına giderken ya da bir danışmanlık görüşmesinde danışanınızı dinlerken olumlu imajınızı desteklemek için maviden yararlanabilirsiniz.

Gri: Nötr bir renk

Tek başına etkisi olmayan “nötr” bir renk olan griyi giydiğinizde “etkisiz” olarak algılanabilirsiniz. Birlikte kullandığınız diğer renklerin etkisini destekleyen “gri”yi tek başına kullandığınızda bu “etkisizliği” unutmamakta fayda var. Örneğin gri bir elbise giydiğiniz toplantıda “sen de var mıydın?” gibi bir soru hiç de şaşırtıcı olmaz. Eğer görünmez olmak, “beni kimse fark etmesin” derseniz, gri rengin bu etkisinden yararlanabilirsiniz.

Beyaz: Ferah bir enerjiye sahip

Temizliğin rengi “beyaz”, tek başına bir etki yaratmasa da ferah bir enerjiye sahiptir. Beyaz giydiğinizde üzerinde kullandığınız aksesuarların ya da kombindeki diğer parçaların renkleri imajınızı daha çok etkileyecektir.

Siyah: Mesafeli ve ciddi algısını destekler

Asaletin, lüksün rengi siyah belki de giyim ve aksesuarlarda en çok kullanılan renk olabilir. “Mesafeli” ve “ciddi” algısını destekleyen siyahtan, samimi bir imaj yaratmak istediğinizde uzak durmak iyi bir seçim olur.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu