Regl dönemi ilkeleri

Regl döneminde hayat bitmiyor, kendini bırakmamak gerek!

1 hafta öncesi, 1 hafta kendisi, 1 hafta da sonrasını düşünürsek, 1 ay içinde bize kalan reglsiz hava sahası sadece 1 hafta. Hal böyle olunca da enerjimizi yüksek tutup duygularımıza yenik düşmemek için ilke haline getirmemiz gereken uyarılar söz konusu.

Bu dönem öyle tehlikeli ki, tüm kilolar işte bu zamanlardan hediye örneğin. Sürekli bir mutsuzluk hali, duygu karmaşası, kararsızlık da cabası…

Peki bu uyarılar neler ?

Aslında amaç konu ne olursa olsun sağlıklı beslenmek. Regl döneminde de o duygu geçişlerine, anlamsız nöbetlere aldanmayıp sağlıklı olandan vazgeçmemek gerekiyor.

Yoksa durum vahim!

Kan şekeri düşüyor sonuçta

Regl zamanının ilk habercisi şişkinliktir ve bu dönemde tartıdaki rakamlarda da bir yükselme görülür. Çünkü vücut kendini hazırlarken su biriktirmeye başlar. Bu yüzden bu dönemde su ve tuz tüketimine özellikle dikkat etmelisin.

Tabii asıl dikkat edilecek husus, 3 ana öğün. Kan şekerindeki düşüşü önemseyerek özellikle posalı yiyeceklere yönelmelisin. Ama 3 ana 3 ara öğün şart!

Ayrıca unutma, makarna, pirinç gibi yiyecekler aslında doyurmaz, sadece şişirir. Kısa süreli tokluk yerine kepekli makarna, bulgur gibi türevlerini tercih ederek daha uzun süre tok kalabilirsin.

Hep çikolata canım çikolata

Bir de çikolata krizleri var ki, sormayın. Sanki o an tatlı bir şey yemesen öleceksin, işte öyle bir şey. E çünkü vücutta magnezyum seviyesi azalıyor ve regl döngüsünde sıkışmış kadının da canı tatlı istiyor. Çok zor belki, ama o isteğe yenik düşmeyin. Ama tabii vücudunuzu dirençsiz de bırakmayın. İlla çikolata şartsa bitter tüketin. Ama ilk tercih meyvelerden yana olmalı, mevsimine göre muz, böğürtlen, portakal, kivi tüketebilirsiniz. Enerjiniz çok düştüyse özellikle hurma!

Kahve ve kola cıs

Kahve ve kola tüketimi kesinlikle önerilmiyor. Çünkü bu dönemde bu içeceklerin tüketimi göğüslerde şişmeye ve haliyle de ağrıya sebep oluyor. Tüketmemekte fayda var. Yine de kahvesiz olmaz diyorsan günde bir fincan yeterli.

Kabızlık da bu dönemin şikayetlerinden olabiliyor, malum. Yine kahve, kola yerine bol bol meyve ve sebzeyi tercih etmekte fayda var. Eğer kabızlık şikayetin varsa özellikle kayısı tüketmelisin.

Vitaminsiz olmaz

Regl döneminde o kadar sinirli ve gergin olmamızın asıl sebebi, demir ve B6 eksikliği. Kanamayla birlikte demir seviyen düşecek, bunun için özellikle bu dönemde ağırlıklı olmak üzere, kırmızı et, ciğer, siyah üzüm ve kuru erik tüketmelisin.

B6 eksikliği için ise, brokoli, havuç, ıspanak gibi sebzeler tercih etmeli, yine kırmızı et, tavuk da tüketmelisin. Bir de en önemlisi somon balığı!

Strese hayır

Elbette her zaman hayır, ama bu dönemde özellikle hayır. Zaten vücudun stresten tir tir titriyor. Bari sakinleşmeye yönelik bir şeyler yapalım…

Mesela en kolayı bitki çayları. Öyle hemen suratlar buruşmasın. O ağrıları çekip gereksiz kötü enerjilerle dolmaktan iyidir. Özellikle ada çayı çok iyi geliyor. Ayrıca portakal, nane limon, tarçınyeşil çay tercih edersen tatlı isteğini de karşılamış olacaksın. Üstelik hiç kalori almadan…

Bunun yanında diğer seçenek de hareket. Ancak bu dönemde ağır egzersizler önerilmiyor. Bunun yerine yürüyüş veya meditasyon yapabilirsin.

Kendine özen göster

Bu dönemde aynalara düşman olma! Evet, cildin yağlanacak, ağrıların da var; hayat çok zor. Ama bir şeyler yapmak da mümkün.

Önce ağrılarını çözmelisin. Aslında çözüm basit; kendini sıcak tut. Özellikle uykuda. Bunun için sıcak su torbasıyla uyuyabilirsin. Parmak uçlarınla alt karın bölgene masaj da yapabilirsin. Parmak uçlarımızda enerji birikir. Emin ol iyi gelecek. Ayrıca yine ılık duş da sana kendini iyi hissettirecektir.

Aynada gördüğün yağlanmış suretin için de her gün üşenmeden antiseptik solüsyonlarla yüzünü silmen yeterli olacaktır.

Mutlu ananas

Ananas, hem ikonik görüntüsüyle hem de lezzetiyle mükemmel bir meyve ve regl döneminin de gülen yüzü. Regl boyunca ananas yediğinde rahatladığını göreceksin. Çünkü ananas, kramplarına iyi gelecek ve vücudunda biriken ödemi de söküp atacak.

Mutlu ananas, mutlu kadın…

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :