Regl döneminde uzak durulması gereken besinler

Regl dönemi genellikle ağrılı geçer. Ruh hali değişimleri, düşük enerji ve kramplar rahatsız edici semptomlardan sadece birkaçıdır. Peki regl döneminde nelerden uzak durulmalı?

Regl döneminde, hormonlar kilo kaybı da dahil olmak üzere birçok farklı şekilde vücudu etkileyebilir. Regl döneminde en kötülerinden birisi de aşırı yemek yeme ataklarıdır ve bunlar genellikle sağlıklı besinler olmaz. Regl döneminde uzak durmanız gereken bazı besinleri sizin için yazmaya çalıştım.

Tuzlu yiyecekler

Regl döneminde, şişkin hissetmeniz ya da normalden daha fazla su ağırlığı taşıyormuşsunuz gibi hissetmeniz oldukça doğaldır. Su tutma süresini daha da kötüleştirebileceğinden, dönem boyunca sodyumun yüksek olduğu gıdalardan uzak durmaya çalışın.

Şekerli gıdalar

Şekerli yiyecekleri her ne kadar canınız istese de onlardan uzak durmaya çalışın. Rafine şekerdeki besin öğeleri hormonlarınızı etkileyebilir. Çünkü kan şekeri seviyelerinizde dalgalanmalar meydana gelir. Bu dalgalanmalar daha kötü ruh haline ve hayal kırıklığı duygularına yol açabilir.

Kafein

Kafein regl döneminde uzak durulması gerekilen ana besinlerden biridir. Kafein, kan basıncınızı ve kalp atış hızınızı artırabilir. Bu regl döneminde kafein içeren bir şeyden uzak durmanın muhtemelen iyi bir fikir olduğu anlamına gelir. Bir kahve tiryakisi iseniz, regl döneminde kafeinli kahve yerine alternatifleri deneyebilirsiniz.

Aşırı yağlı besinler

İşlenmiş gıdalar ve aşırı yağlı gıdalar reg döneminde tüketilmemelidir. Çünkü bunlar yüksek seviyelerde tuz içerirler. Ayrıca işlenmiş gıdalar doymuş ve trans yağlar gibi sağlıksız yağları yüksek oranda içerebilir. Bu tür besinler, hormonal aktivitenizi (östrojen seviyelerini) etkileyebilir ve bu da kendinizi daha kötü hissetmenize neden olabilir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ