Reddedilme korkusu nasıl yenilir

İnsan olarak doğuştan sevilmek ve kabul görmeyi istiyoruz. Peki reddedilmeyi nasıl atlatacağız?

Hayatımızın bir noktasında hepimiz reddedildik. Reddedilmek bize zarar verebilir ve bizi derinden etkileyebilir. Bir topluluğa ait olma duygusu, hayatta kalmak için temel bileşenlerden biridir. Asla tecrit altında yaşamak istemiyoruz.

Bugün reddedilmek, bu dijital teknoloji çağında ne kadar az bağlı olduğumuz göz önüne alındığında, eskisi gibi değil. Sosyal medyada yayınladığımız bir gönderiden iki saniye sonra, bilinçli bir şekilde görülüp bizimle bağlantı kurulmasını istiyoruz. Ancak, Instagram veya Facebook gönderisi beklediğimiz beğenileri veya yorumları alamadığında, hayal kırıklığına uğradığımızı, görmezden gelindiğimizi ve geride bırakıldığımızı hissediyoruz. Daha sonra kendimizi suçluyoruz.

Olanları kabul edin

Yirmi beş yıl süren evlilikten sonra, "Seni artık sevmiyorum” sözünün, şefkatli kalbini delici bir hançer gibi deldiğini hissedebilirsin. Bu psikolojik darbe, çenenize takılan bir kancanın fiziksel ağrıları kadar acıtabilir veya midenize bir yumruk yemişsiniz gibi hissedebilirsiniz. Reddedilmenin üstesinden gelmek için, aacıyı gerçekten hissedin. Gerçekten de etkilenmemiş gibi davranmayı bırak. Hissettiğin keskin, ağır duygusal ağrının, herhangi bir fiziksel acı kadar geçerli ve gerçek olduğunu kabul et. Ne hissettiğiniz ve tecrübe ettiğiniz kendinize doğru olarak itiraf edin.

İçinizde hissettiğiniz adaletsizliği tanımlayan sesi dinleyin. Bu sesin konuşmasına ve duygusal yaralarını saramsına izin verin. Bunu yapmazsanız, bu duygusal enerji, sizi dibe çekmeye devam edecektir. Sesin öfke, üzüntü, kayıp ve yalnızlık karışımını dinleyin. Artık yenilmez gibi davranarak ve hislerinizin sel gibi akmasına izin vererek, bir rahatlama hissedebilirsiniz.

Aktif olun

Hayalinizdeki iş görüşmesi sürecinde haksız yere nasıl davranıldığının öyküsünü ayrıntılarıyla anlattığınızda, arkadaşınız gözlerini yuvarlıyor ve beşinci kez aynı şeyi dinlediği için içini çekiyorsa, değişim zamanı demektir. Zamanını ve enerjini ve arkadaşının enerjisini boşa harcıyorsun. Eşinizden, ailenizden ve farklı arkadaşlarınızdan yardım almayı deneyin. Eşinizle, ailenizle ve arkadaşlarınızla sizi çekmelerine izin vermeleri için bir anlaşma yapın.

Sizi meşgul edecek üç veya dört farklı aktivite yapın ve dikkatinizi üretken bir şeye çevirin. Aktivitelerinizi akıllıca seçin. Sadece dikkatinizi dağıtmak ve meşgul olmak için bir aktivite seçmeyin. İçinizdeki iyi enerjiyi çoğaltabilecek, zihniyetinizi işgal eden ve ruh halinizi değiştiren bir şey seçin. Fiziksel aktiviteler harika örneklerdir. Vücudunuzu hareket ettirin, müzik dinleyin, arkadaşlarınızla bir yürüyüş yapın.

Özellikle zor zamanlarda, zihinsel ve duygusal durumlarınızı korumanız gerekir. Akıllıca hareket etmek esastır. Başka bir adım atmadan önce, doğru kaynaklara ve desteğe sahip olup olmadığınızı kendinize sorun.

Çaresizlik istasyonunda durduysanız, trene binmeyi umuyorsanız ve tren sizi geçip devam ediyorsa, bazen yapabileceğiniz en iyi şey bir süre trene binmeye çalışmayı bırakmaktır. Biraz dinlenin. Zihninizin ve düşüncelerinizin nefes almasına izin verin. Dikkatinizi en azından kısa bir süre için tekrar reddedilme riskine sokmayan faaliyetlere ve fırsatlara yöneltin. Dinlenme süreleri boyunca zihniniz ve kalbiniz onarılır ve güçlenir. Farklı bir reddedilme riskine karşı onları dinlendirmek zorundasınız.

Reddedilme konusunda başkalarından her zaman farklı bir kapasiteye ve esnekliğe sahip olacağınızı bilin, bu yüzden gerçekten hazır olmadan önce boks ringine geri dönmeyin. Sınırlarınızın ne olduğunu öğrenin ve hazır olmak için hedefler belirleyin.

Kendinize şu iki soruyu sorun

Bu kadar derin bir kayıp, üzüntü ve değersizlik hissetmeme neden olan durumu veya kişiyi putlaştırmış olabilir miyim? Bunu bu kadar çok istediğim için bu durumla ilgili göremediğim olumsuz şeyler var mı?

Reddedilme deneyiminin üstünden bir süre geçmesine izin verdikten sonra, bu soruları daha nesnel ve doğru bir şekilde cevaplayabileceksiniz. Bir süre sonra madalyonun diğer tarafını görebileceksiniz. Kaybınız büyük değil ve düşündüğünüz gibi dipte değilsiniz.

Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

Kezban 22-02-2019 16:14:56

Öncelikle kendinize güveniniz tam olsun gerisi gelir zaten.

YORUM YAZ