Ramazanda terletmeyen egzersizler yapın

Oruçluyken de spor bırakmamak gereklidir. Bunun için sizi yormayacak şekilde terletmeyen egzersizler tercih edebilirsiniz.

Oruçluyken spor yapılmaması konusunda da yanlış bir algı olduğunu belirten ACFit A Plus Kulüp Eğitmeni Begüm Apaydın, "Oruçluyken spor yapmak mümkündür, hatta gereklidir. Yalnızca egzersizin şiddeti azaltılmalıdır. Yüksek yoğunluklu egzersizler vücutta karaciğer ve kaslarda glikojen şeklinde depo edilmiş şekeri azaltacağından ve terle kaybedilen suyu artıracağından tercih edilmemelidir. Terletmeyen egzersizler yapılmalıdır. Pilates, yoga, reformer pilates, düşük tempolu yürüyüş veya yüzme gibi düşük şiddetli aerobik egzersizler yapılmalıdır." diye konuştu.

Ramazan ayında spor için önerileri

- Egzersiz iftardan önce yapılacaksa iftar ve sahur arasında yeterli miktarda sıvı, karbonhidrat ve protein alındığından emin olunmalı. Egzersiz iftara yakın saate koyulabilir. Sabah saatlerinde yapacağınız pilates ve yoga da vücudun kan akışını hızlandırarak gün içinde enerjik hissetmenize sebep olur. İftardan sonra yapılacak egzersiz için 2-2,5 saat beklenmelidir. Kısa süreli, düşük yoğunluklu bir egzersiz yapılabilir.

- Oruç tutmak metabolizma hızında düşüşe sebep olacaktır. Bu düşüş, egzersiz yapılarak engellenebilir. Spora yeni başlanacaksa düşük şiddetli, düşük yoğunluklu egzersizler yapılmalıdır. Ramazan'da uygulayacağınız egzersiz programı kişiye minik kazanımlar sağlarken, ileride yapacağı yüksek yoğunluklu egzersizlere de zemin hazırlayacak ve sakatlıkların önüne geçecektir.

- İftardan 2-2,5 saat sonra düşük tempolu yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi yağ yakımını da uyaracak egzersizler yapılabilir. Pilates, yoga gibi egzersizler sindirim sistemini de harekete geçirerek hazımsızlığı giderecek ve vücuttaki ödemi dağıtacaktır.

- Egzersiz vakti gelmeden önce mutlaka en az 500 ml (2 su bardağı) su tüketilmelidir. Egzersize başlamadan 1 saat önce meyveli yoğurt gibi karbonhidrat ve protein içerikli bir ara öğün tüketilebilir. Çay, kahve, yeşilçay vb. diüretik etkili sıvılar sınırlandırılmalıdır. Sıvıyla birlikte mineral kaybı da olacağından suyun içine limon suyu, maden suyu, meyve vb. mineral kaynakları katılabilir.

Yorumlar

YORUM YAZ