Ramazanda ağız kokusu nasıl önlenir

Oruç tutan kişileri en fazla zorlayan etkenlerden bir tanesi olan bu kokular, toplum içerisinde zor durumlar yaşatabiliyor.

Dişeti Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Dr. Meltem Zihni Korkmaz'a göre, ağız kokusu toplumda sıkça görülen ve insanları sosyal ve psikolojik açıdan etkileyen bir rahatsızlıktır.

Ağız kokusunun pek çok sebebi var

Korkmaz,şeker hastalığı, sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar, böbrek ve karaciğer yetmezlikleri, diş ve dişeti rahatsızlıklarının ağız kokusuna sebep olan en temel sebepler olduğunu belirtiyor.

Açlık kokuyu tetikliyor

Özellikle Ramazan ayında pek çok kişi açlık ve susuzluğa bağlı ağız ve nefes kokusu, ağızda kötü tat sıkıntısı çekiyor.

Korkmaz, bunun sebebini açlığa bağlı vücutta oluşan biyokimyasal tepkimelerin yan ürünleri, diş ve ağız yüzeyinde biriken bakteriler ve susuzluğa bağlı ağız kuruluğu olarak açıklıyor.

Tükürük salgısı önemli

Normal tükürük salgısı, ağız ve diş dokusunu hem yıkama görevi görür, hem de koruyucu rol oynar.

Tükürüğün azalması ile bireylerde ağız enfeksiyonuna yatkınlık ve koku ortaya çıkar.

Dolayısıyla oruç dışı saatlerde bol miktarda su ve sıvı tüketilmelidir.

Ramazan'da artan şeker tüketimi sebebiyle ağız içinde çok bakteri ürediğini söyleyen Korkmaz, "bu nedenlerden dolayı ağız bakımına ekstra dikkat edilerek, dişlerin yanı sıra dil sırtı ve arkası, yanağın iç yüzeyleri temizlenmeli, diş ipiyle temizlik desteklenmelidir" dedi.

Yorumlar

muhterem nurhan...... 24-07-2013 16:27:10

fısfıs kulan

hakanet....... 23-07-2013 15:01:13

başta söylüyüm gerçek şuki diş fırçalarken aralarına girsin maydanozda yerseniz nefesiniz kokmaz rahat edrsiniz

küçük kiz....... 23-07-2013 13:41:14

zaten öyle deyilmi ramazanla ne ilgisi var bilip bilmeden konuşuk yapmayın dişini fırçalamayanın dişi kakar

şenol 14-07-2013 04:41:52

özellikle sigara içenler sahurda ve diğer geceler de diş dil damak yanak içlerini arka arkaya iki kere fırçalayarak abartmadan ayrıca gün içersinde misvak kullanılırsa güzel bir netice elde edebilir. misvak çok faydalı, kokunun asıl sebebinin bilinmesi sonuca götürür,

FILOZOF 14-07-2013 00:48:02

kıyamet günü cenab-ı hak katında, bu kokunun miskten, anberden daha şirin ve daha enfes bir semereye vesile olacağına işâret buyrulmuştur.o nedenle agiz kokusundan sikayet etmeyin

ümit 13-07-2013 11:40:00

yahu arkadaş yemeği yiyip yatıyorsun sonra sabah kalkıp ağzını temizlemeden yola çıkıyorsun tabiki kokar, yok neymiş oruç bozulurmuş bozulmaz abdest alıyorsun ağzını çalkalıyorsun abdest mi bozuluyor al diş fırçasını macun sürme bir güzel ağzını temizle bakalım kokuyormu...

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :