Rahim ağzı kanserinde kaçırmamanız gereken ilk işaret

Dünya çapında kadınlar arasında en sık görülen dördüncü kanser türü olan rahim ağzı kanserinin ilk belirtilerini bilmek, erken teşhis ve tedavi için oldukça önemli...

Rahim ağzı hücrelerinde meydana gelen bir kanser türü olan rahim ağzı kanseri, tüm dünyada kadınlar arasında en sık görülen dördüncü kanser türüdür. İstatistiklere göre, her yıl yaklaşık 13.000 kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konuyor ve her yıl yaklaşık 4.000 kadın bu yüzden ölüyor.

En önlenebilir kanser türlerinden birisi olan rahim ağzı kanseri, genellikle 35 ila 44 yaş arası kadınlarda teşhis edilir. Rahim ağzı kanserş gerçek bir risktir ve bunu önlemenin en önemli kısımlarından biri, erken belirtileri bilmektir. Uzmanlara göre rahim ağzı kanserinin ilk erken belirtisi vajinal kanamadır.

Ancak problem, aylık döngüler ve hormonal değişikliklerin yanı sıra arada bir vajinal kanamanın çoğu kadın için yaygın olabilmesidir. Ancak bunlar göz ardı edilmemelidir. Herhangi bir anormal vajinal kanama, tam olarak emin olunmasa bile bir sağlık uzmanına danışılmalıdır.

Anormal kanamalara dikkat

Anormal vajinal kanama, cinsel ilişki sırasında veya sonrasında, regl dönemleri arasında ve menopozdan sonra olan kanamalar olarak sınıflandırılır. Ayrıca, rahim ağzı kanserinin diğer erken belirtileri arasında bel veya pelviste ağrı, olağandışı veya nahoş vajinal akıntı ve cinsel ilişki sırasında ağrı veya rahatsızlık bulunur. Bu belirtilerin herhangi biri ortaya çıkarsa, doktorunuza başvurmanız en iyisidir.

Erken belirtilerden sonra ortaya çıkan belirtiler ise; mesanenin kontrolünü kaybetme, şiddetli vajinal kanama, idrarda kan, bir veya iki bacağın şişmesi, kabızlık, normalden daha fazla tuvalete çıkma, sırt tarafında şiddetli ağrı, bel ve leğen kemiği ağrısıdır.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ