Pulmoner Emboli teşhisinde geç kalmayın. Bu 7 belirtiye dikkat!

Abone Ol 

Pulmoner emboli yani bir diğer deyişle dolaşım bozukluğu, bir bacak damarından akciğerlere akan ve bir veya daha fazla pulmoner arterde tıkanmaya neden olan bir kan pıhtısının, yaşamı tehdit eden sonucudur.

Pulmoner emboli, pulmoner arterde bir tıkanıklıktır. Çoğu zaman, sebep bir bacak veya pelvik damarda bir trombozdur . Kan akışı ile bu kan pıhtısı gevşeyebilir ve akciğerlere kadar devam eder. Bu emboli tehlikeli bir damar tıkanıklığını tetikleyebilir.

Sonuç olarak etkilenen damar artık uygun şekilde kanla beslenemez hale gelir. Akciğerlerdeki gaz değişimi kısıtlanır ve tüm organizma artık yeterince oksijen ve besinlerle beslenmez. Pulmoner emboli bu nedenle tıbbi bir acil durum olarak kabul edilir. Daha büyük damarlar etkilenirse, akut kalp yetmezliği riski doğabilir.

Wikipedia Akciğer Embolisi hakkıdna daha fazla detay bulabilirsiniz.

Pulmoner Emboli belirtileri

Pulmoner emboli belirtileri hangi damarın etkilendiğine bağlı olarak farklılıklar gösterebilir. Örneğin, yalnızca küçük bir damar tıkanırsa, yalnızca hafif belirtiler görülür veya hiç belirti görülmez.

Öte yandan bu 7 belirti söz konusu ise;
1. Nefes darlığı,
2. Nefes alırken ağrı,
3. Göğüs ağrısı,
4. Kanlı balgam tükürmek,
5. Ani bayılma
6. Terler
7. Kalp çarpıntısı
akciğerlerdeki daha büyük kan damarlarının etkilenmiş olması muhtemeldir.

Ölüm riski olduğundan hemen tıbbi tedavi almalısınız.

Pulmoner emboli nedenleri

Daha önce de belirtildiği gibi, vakaların büyük çoğunluğunda pelvik ve bacak damarlarındaki ayrılmış trombüs pulmoner emboliden sorumludur. Bazı durumlarda başka sebepler de olabilir. Damar tıkanıklığından yağ parçacıkları, amniyotik sıvı, hücreler veya diğer yabancı cisimler sorumlu olabilir.
Çeşitli risk faktörleri kan pıhtılarının oluşumunu ve dolayısıyla pulmoner emboli riskini artırabilir.

Bu nedenler;

Egzersiz eksikliği: İster bir ameliyattan sonra, ister uzun süreli bir uçuştan sonra, ister uzun süre yatalak olun, ister hareket eksikliğinden ve damar pompamızın aktivite eksikliğinden dolayı kanımız daha kolay birikebilir ve tromboz bacakta oluşur.

Değişmiş kan pıhtılaşması: Konjenital kan pıhtılaşma bozukluğu veya hormonal kontraseptif almak gibi belirli faktörler de tromboz riskini artırabilir.

Sigara: Sigarada bulunan nikotin, kan damarlarını daralttığı için tromboz gelişimini de destekler. Bu tür ateroskleroz , yüksek tansiyonu ve kalp atış hızınızı artırır. Sigara içmek ayrıca kan pıhtılaşmasını etkiler ve kan trombositlerinin birbirine yapışmasına neden olur, bu da kan pıhtılarının oluşumunu ve tıkanmasını destekler.

Obezite: Obezitesi olan kişilerde derin ven trombozu ve dolayısıyla pulmoner emboli gelişme riski daha fazladır.

Kalp hastalığı: Örneğin kalp yetmezliği varsa, hastalıklı kalp her zamanki gibi vücuda kan pompalayamaz. Buna bağlı olarak tromboz oluşma riski artar.

 

Pulmoner emboli tedavisi

Pulmoner Embolide hızlı eylem gereklidir. Pulmoner emboli şüphesi varsa, hemen bir ambulans çağrılmalıdır. Hastanede pıhtı, aktif bileşen heparin içeren antikoagülan ilaçlarla tedavi edilir. Bunlar bacakta ve pelvik damarlarda daha fazla trombüs oluşmasını engeller. Şiddetli pulmoner emboli için cerrahi prosedürler düşünülür. Örneğin bir kateter yardımıyla pıhtı mekanik olarak azaltılabilir ve böylece birkaç küçük emboliye bölünebilir. Kateter tedavisi başarısız olursa, açık cerrahide pıhtı çıkarılmalıdır.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu