Psikanaliz ekolünün kurucularından Alfred Adler’den 10 alıntı

Alfred Adler’in ölüm yıldönümünde, psikolojinizin derinliklerinde kendinizi tanımanızı sağlayacak sözlerini sizler için derledik…

Bireysel Psikoloji hakkında bir ekol başlatan Sigmund Freud ve Carl Gustav Jung'un fikirlerine derinlik katan Alfred Adler, getirdiği farklı yorumlamalarla bugün üzerindeki etkileri de büyüktür. Hastayı bütün olarak çevresiyle ve etki alanlarıyla ele alan ünlü Psikanalist, geliştirdiği yöntemlerle daha gerçekçi bir yaklaşımın temelini oluşturdu. İşte, Alfred Adler'in kitaplarından akıllarda kalan o sözlerden birkaçı…

"Bir insanı anlamak istediğiniz zaman, kendisi hakkında konuşmaya başladığı zaman kulaklarınızı kapatın, onu dinlemek yerine nasıl davrandığını, nasıl hareket ettiğini izleyin.”

*

"İnsan ancak içerisinde bulunduğu yaşam şartlarını kabul ettiği zaman mutluluğa ulaşabilir.”

*

"Yalan söylemek, güvensizliğin ve güçsüzlüğün belirtisidir.”

*

"Bir insanın ideal davranışı belirli bir ölçüyü aşıp da, iyi kalpliliği ve insancıllığı göze batar bir boyut kazandı mı, durumdan kuşku duymanın yeridir.”

*

"Tüm yaşamımız, insanların birbirini karşılıklı etkileyebileceği varsayımına bağlı olarak akıp gitmektedir.”

"Bir insan hakkında kesin bir yargı vermeden önce, onun hangi şartlar içerisinde yetişmiş olduğunu bilmemiz gerekir.”

*

"Güçlük sahte ve hakiki olanın ayırt edilmesinde yatar; insan doğasını anlamayı bir bilim düzlemine yükselten şey tam da bu güçlüktür.”

*

"Çok sayıda insan hiç sınamadan otoriteyi kabullenme alışkanlığı edinmiştir. Halk kandırılmak ister. Ussal bir sınamaya tabi tutmadan her abartılı öyküyü yutmak ister.”

*

"Bir insanın hayatının gayesini belirleyen şey, aşağılık, yetersizlik ve güvensizlik duygusudur.”

*

"Mutlak bir doğru yoktur. Ancak bu doğruya en yakın bir şey var ki o da toplumsal yaşamdır.”

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ