Propolisin faydaları

Propolisin insanlar için de koruyucu özellikleri olduğu bilim insanları tarafından saptandı. Peki, propolisin faydaları nedir, nasıl ve ne kadar tüketilmelidir? 35 yıllık bal ve arı ürünleri üreticisi Ahmet Bağran Aksoy, propolise dair tüm bu soruları yanıtlandı.

Doğadan gelerek saflığını koruyan her besinin vücudumuza olan faydası, salgın sürecinde olduğumuz şu günlerde daha net hissedilir hale geldi. Propolisin insanlar için çok önemli bir besin kaynağı olduğunu belirten 35 yıllık bal ve arı ürünleri üreticisi Ahmet Bağran Aksoy, propolis hakkında merak edilenleri anlattı.

Propolis nasıl oluşur

Propolis, yapışkan, reçinemsi bir maddedir. Bal arıları değişik bitkilerden topladıkları maddeleri kovanlarına getirirler ve bunu işleyerek propolise dönüştürürler. Arılar kovanı dış etkenlerden, mikroorganizmalardan ve diğer zararlılardan korumak için propolis kullanırlar. Propolis genellikle kayın, karaağaç ve kozalaklı ağaçlardan toplanır. Arılar propolisi, kovanın iç duvarlarını düzgün hâle getirmek, peteklerin ağızlarını kapatmada ve başka canlıların içeriye girmesine engel olmak amacıyla kullanılır. Girdikten sonra ölen canlıları propolis ile mumyalayarak kovanlarını koruma altına alırlar. Propolis kovandaki larvalara, mantar ve bakterilere karşı antibiyotik etki gösterir.

Propolisin faydaları

Aksoy, propolisin önemli faydalarını sıraladı.

- Bağışıklık sistemini destekler.

- Soğuk algınlığından korunmak için kullanılır.

- Vücut direncinin artırılması amacıyla kullanılır.

- Hücre yenileyici özelliğe sahiptir.

- Yapılan araştırmalarda, ülserler, iltihaphastalıklar, yanıklar için olumlu etkileri görülmüştür.

- Farenjit gibi hastalıklarda kullanılabilir.

- Bakteri üremesini engeller mikroplardan arındırır.

- Diş eti hastalıklarına karşı etkilidir.

- Jinekolojik hastalıklarda kullanılabilir.

- Onkoloji tedavisinde kullanılabilir.

Propolisin nasıl kullanılacağına da değinen Ahmet Bağran Aksoy, bir tatlı kaşığı doğal işlenmemiş ham bala yarım çay kaşığı toz propolisi iyicene karıştırıp özellikle sabah aç karnına tüketmenin her anlamda vücuda ciddi anlamda katkısı olacağını söyledi.

Yorumlar

YORUM YAZ