Prof. Dr. Ahmet Karacalar ile "Lipödem ve Tedavisi"ni konuştuk

Estetik cerrahiye sanatsal ve felsefi bakış açıları kazandıran, alet tasarımından heykeltıraşlığa, psikolojiden cerrahlığa kadar birçok işi birlikte yürüten Plastik-Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karacalar ile son kitabı "Lipödem ve Tedavisi" hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Prof. Dr. Ahmet Karacalar genel bilindik cerrahlardan biraz farklı. Hastalarla daha iyi iletişim kurabilmek için psikiyatri eğitimi alan, kitaplar yazan, heykeltıraşlık yapan, estetiğe sanatsal ve felsefi bir bakış açısı kazandıran bir cerrah...

Prof Dr. Karacalar, son kitabı "Lipödem ve Tedavisi"ne Prof Dr. GC Donadi'nin şu sözleri ile başlıyor: "Erkeğin yaşı atardamarların yaşı kadardır, kadınların yaşını ise bacakları ve toplardamarları gösterir."

Bilimsel, sanatsal ve felsefi

- Dilerseniz önce sizi tanıyalım; kimdir Ahmet Karacalar?

Plastik-Estetik Cerrahi uzmanıyım. Alanıma bilimsel, sanatsal ve felsefi bakış açıları kazandırma çabalarıma kariyerim boyunca devam ettim. Profesör ünvanı almak, heykelle uğraşmam ve kitap yazmam bu çabaların uzantısı oldu her zaman.

- Hasta iletişiminde kendinizi hangi noktada görüyorsunuz? Yazdığınız kitaplar, hastalarla aranızdaki iletişimi etkiledi mi?

Yazdığım kitaplar bakış açısı kazandırdı elbette. Asıl etki bir yıla yakın psikiyatri eğitimi almam sonucudur. En azından hastayı dinlemeyi öğrendim.

- Cerrahi alet tasarımından heykeltıraşlığa, psikolojiden cerrahlığa kadar birçok işi birlikte yürütüyorsunuz. İlgi alanlarınızı, neye yönelmek istediğinizi nasıl yönetiyorsunuz?

Merkezde plastik cerrahi var. Diğerleri bunun uzantısı. Aslında zorda değil. Sürekli gördüğüm insan bedeni ve yüzünü heykele aktarmanın kolaylığı aşikar.

Olayın içinde olan bir cerrahın deneyimleri

- Lipödem nedir?

Özellikle bacakları tutan diyete ve spora dirençli yağlanmadır. Ağrı, acı, çabuk morarma, şişme bu soruna eşlik eder.

- Lipödem üzerine bir kitap yazma fikri nasıl gelişti?

Bu konuda bir plastik cerrah tarafından yazılmış bir kitap olmaması beni teşvik etti. Olayın içinde olan bir cerrahın deneyimleri ve gözlemlerinin bu hastalığa bambaşka bir yaklaşım kazandıracağını düşünmek oldukça motive ediciydi.

- Lipödemin başlıca nedenleri nelerdir? Sizce en önemli nedeni nedir? Nasıl ortaya çıkar?

Lipödem genetik bir sorundur. Ancak ortaya çıkması ve ilerlemesi için hormonal sorunlar başta olmak üzere tetikleyici faktörler olmalıdır.

İlk yapılacak olan yağların alınmasıdır

- Peki lipödem teşhisi için nereye ve kime başvurmalıyız?

Tanıyı ve tedaviyi plastik cerrahi yapar. Fizik tedavi ve kalp damar cerrahisi yönlendirmelerini ve desteğini plastik cerrah organize eder.

- Lipödem tedavisinde ilk olarak yapılacak şey nedir?

Hastanın sağlık durumu ameliyata engel değilse ilk yapılacak olan yağların cerrahi alınmasıdır.

- Lipödem tedavisi nasıl ilerliyor?

İlk olarak yağlar cerrahi olarak alınıyor. Burada superdry4d liposuction yağ emboli riskinin olmaması, kanama olmaması ve ameliyat sırasında şişme olmaması nedeniyle daha iyi şekillendirme ve simetri gibi avantajları nedeniyle önceliklidir. Ameliyat sonrası sağlıklı beslenme modelleri ile kilo kontrolü ve temel spor aktiviteleri hastaya öğretilir.

- Cerrahi bir operasyon gerekli mi?

Lipödem tedavisi cerrahidir. Diğer yöntemler sadece destekletiyici olarak düşünülmelidir.

- Cerrahi uygulamada bir yaş sınırlaması var mı?

Hasta sağlıklı ise 65 yaşa kadar uygulanabilir.

Bu bir metabolik rahatsızlık

- Cerrahi operasyon olmadan, düzenli egzersiz ve diyet programıyla lipödem tedavisi mümkün müdür?

Bu yöntemler lipödemin ilerlemesinin geciktirilmesinde ve hasta konforunun arttırılmasında fayda sağlar.

- Lipödem tedavisinde "en önemli” olarak tanımlayacağınız bir nokta var mı?

Superdry4d liposuction güvenlik ve tedavi edici verdiği estetik sonuç bakımından en önemli basamaktır.

- Bize superdry4d liposuction'dan bahsetmek ister misiniz?

Teknik tarafımca geliştirilen superdry liposuction tekniğinin son halidir. Bu tekniğin yağ emboli riskinin olmaması, kanama olmaması ve ameliyat sırasında şişme olmaması nedeniyle daha iyi şekillendirme ve simetri gibi avantajları vardır. Bu yöntemde sadece sabit, statik estetik sonuç değil, hareket halindeki estetik de göz önüne alınıyor. Örneğin, topuklu ayaklı giyildiğinde baldır estetiği değişir, yere düz basarsanız farklı olur. Bu dinamik estetiktir.

- Peki, cerrahi operasyondan sonra bizi hemen güneşli günler mi bekliyor yoksa tedavi bir süre daha devam mı ediyor?

Operasyondan 3-4 hafta sonra hasta estetik sonucu ve konforu epeyce hissediyor.

- Cerrahi operasyondan sonra bir iz kalma durumu var mıdır?

Kullandığımız yönteme özgü geliştirdiğimiz esnek kanüller daha az ve küçük giriş yeri izlerine neden oluyor.

- Elbette estetik açıdan çok önemli fakat vücudun işleyişi açısından lipödemin etkileri nelerdir?

Lipödemli hastalarda psikolojik sorunlar, tiroid bezi sorunları, eklem sorunları sık görülüyor. Bu sorunu bir metabolik rahatsızlık olarak ele almak daha doğru olacaktır.

Sürekli oturarak çalışıyorsanız, selülit kaçınılmaz

- Kitabınızda selülitin bir hastalık olduğundan söz ediyorsunuz? Bu konuda verebileceğiniz öneriler var mı?

Lipödemde selülitin bir kaç nedeni var. Yağların granüle yapısına bağlı selülit cerrahiden çok fayda görür. Özellikle evre 3 de görülen doku gevşemesine bağlı yalancı selülit ise germe ile düzelebilir. Mikrodolaşım bozukluğa bağlı selülit ise çok faktörlüdür. Cerrahi bu sorunu da azaltır. Ancak hastaya bağlı yaşam tarzı risklerini de ortadan kaldırmak gerekli. Örneğin, sürekli oturarak çalışıyorsanız, bu tür selülit kaçınılmaz.

- Kitabınızda da bahsettiğiniz lipödem tedavisi yaptığınız hastalarınız ile olan anılarınızı bizimle paylaşmak ister misiniz?

Çok sayıda hikaye var. Bunların birkaçını kitapta paylaştım. Yeni yaşadığım ilginç birini paylaşayım. Ağır alt bedeni ile çok zorlanan genç bir hastam vardı. Denize rahat giremiyor, etek giyemiyor ve hareket etmekte zorlanıyordu. Bu duruma eklenen ağrıları yaşamını daha çekilmez hale getiriyordu. Ameliyatı başarıyla yaptık. Kontrol geldiği zaman " Ben doğum günümü soranlara artık 24 eylül diyorum” şeklinde ameliyat gününü yeniden doğuş günü olarak kabul etmesi çok çarpıcıydı.

- Peki, tedavi tam olarak bittikten sonra lipödemin tekrarlaması söz konusu olabilir mi?

Lipödem muhtemelen genetik bir sorun olduğuna göre tetikleyici unsurlar olursa bir miktar kalınlaşma olabilir. Hiç dikkate etmeyen hastalarda bile kullandığımız yöntem nedeniyle hafif orantısal kalınlaşmalar dışında nüks görmedik. Bunun dışında tekrarlama olmayacaktır.

- Son olarak, lipödem tedavisi yaptıracak kişilere vereceğiniz mesajlar nelerdir?

Lipödem tedavisinin acelesi vardır. Hastalık fazla ilerlemeden işlem yapılması daha kolay ve hızlı sonuç verecektir.

Serkan Sıtkı Şahin: Teşekkür ederim.

Prof. Dr. Ahmet Karacalar: Teşekkür ederim.

*

Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :