Prematüre bebekler ile ilgili bilinmesi gerekenler

Ünlü annelerin katılımıyla Happily Ever After'da gerçekleşen toplantıda Dr. Gülnihal Şarman prematürelik hakkında önemli bilgiler verdi.

Prematürelik hakkında farkındalık yaratmak, toplumsal bilinç düzeyini artırmak ve prematüre bebek sahibi ailelere destek olmak amacıyla çalışan El Bebek Gül Bebek Derneği'nin öncülüğünde 17 Kasım Dünya Prematüre günü kapsamında Ayşe Kucuroğlu, Aslı Şen, Derya Coşkundeniz ve Sedef Karamehmet'in katılımı ile gerçekleşen toplantıda Yenidoğan ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülnihal Şarman annelere prematürelik ve prematüre bebek bakımı hakkında önemli tavsiyelerde bulundu.

Dr. Gülnihal Şarman, "Prematüre bebeklerin zihinsel engeller, kronik akciğer hastalığı, görme ve işitme kaybı da dahil, hem kısa, hem de uzun dönemli sağlıksorunları ile karşı karşıya kalma durumu normal doğan bebeklere göre ne yazık ki daha yüksek oluyor. Ayrıca prematüre bebekler enfeksiyonlara karşı daha fazla risk altında. Ancak bebeğinizin prematüre olması mutlaka sorunlar yaşayacağı anlamına gelmez. Özenli ve kaliteli bakımla prematüre doğan bebekler de hayata zamanında doğan bebekler gibi sıkı sıkıya tutunur. Sıkıntılı yoğun bakım süreci atlatıldıktan sonra zihinsel, sosyal ve motor yetenekleri zamanında doğmuş bebekler kadar normal olur" dedi.

İşte keyifli geçen röportaj...

Prematüre bebekler ile ilgili bilinmesi gerekenler - Röportaj - İZLE:

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ