Pratik nar ayıklama yöntemi

Kış mevsiminde olduğumuza göre bol bol nar tüketmeyi ihmal etmeyelim.

Narı sevmeyen yoktur diye düşünüyorum. Olmasın da zaten. Karbonhidrat, protein, B1, B2 vitaminleri, kalsiyum, fosfor ve demir açısından oldukça zengin bir meyve oluyor kendileri ve kalpten mideye tüm organlarımız için de şifa kaynağı. Faydaları saymakla bitmez. Ama nar deyince hepimizin aklında oluşan o soru da var: "Çok severim; ama şimdi onu kim ayıklayacak?” Tabii ki siz! Sonuçta her şeyin bir pratik yolu var değil mi?

nar ayıklama

Nar nasıl kolay ayıklanır

- Narı bol su ile yıkayın ve ortadan ikiye kesin. Önce üstünü kesin, sonra narı dik tutarak etrafında bıçağı hafif kesik atacak şekilde tam tur atın. Narı sıkıca iki elinizle kavrayın ve iki elinizin başparmağı ile tepesinden destek vererek ikiye ayırın. Böylece suyunu akıtmadan kesmiş olacaksınız.

- Geniş bir kabı mutfak lavabosunun içine alın. Avucunuzun içinde narı taneleri alt kısımda kalacak şekilde kavrayın.

- Tahta kaşık ile hafifçe narı dövmeye başlayın. Nar tane tane dökülecektir. İşte bu kadar kolay.

nar ayıklama

Nar uzun süre nasıl saklanır

Narı ayıkladınız, ancak tek kişisiniz ve çok fazla geldi. Şimdi ne yapsak da nar taze taze kalsa?

Aslında yöntem çok basit. Buzdolabı poşetlerine koyarak dondurucuda saklayabilirsiniz. Vakumlu poşetler kullanır ya da poşeti vakumlarsanız daha sağlıklı olacaktır.

Narı ister kaşık kaşık tüketip tadını çıkarın; ister katı meyve sıkacağından geçirip suyunu için. Ama illa şifasına varın.

Afiyet olsun…

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ