Popüler kahvaltı besini müsliyi yerken bunlara dikkat edin!

Hızlı ve kolay bir tarif olmasıyla sosyal medyada fenomen haline gelen müsliyi yerken dikkatli olmanız gerektiğini biliyor muydunuz? İşte detayları...

Abone Ol 

İçindekiler listesini kontrol edin

Sabah saatlerinde kan şekerimiz genel olarak düşük olur. Bazı müsliler içerisinde fruktoz, gliktoz gibi yapay şekerler içerdiği için tükettiğiniz taktirde kan şekerinizin bir anda yükselmesine sebep olursunuz. Bu da son derece zararlıdır. Bu yüzden aldığınız besinlerin içindekiler kısmını mutlaka kontrol etmeniz gerekiyor.

Hurma yağına dikkat

Palm yağının bulunmadığı besin neredeyse hiç yok diyebiliriz. Ancak son zamanlarda müsli gibi besinlerde palm yağı yerine hurma yağı tercih ediliyor. Bunun sebebi ise içerisindeki malzemelerin birbirine yapışmasını sağlamak. Ancak hurma yağı ekosisteme zarar vermekte. Pek çok ormanlık alan hurma yağı için ormansızlaşıyor. Bu yüzden bu konuda diğer canlılar için hassas davranmalıyız.

Rafine tahılları tercih etmeyin

Beyaz un ve rafine edilmiş tahıllar yerine tam tahılları tercih etmelisiniz. Tam tahıllı besinler yüksek lif içerir. Bu da kalp hastalığı, tip 2, diyabet gibi sağlık problemleri riskini önemli ölçüde azaltır. Bu nedenle müslinizi seçerken tam tahıl içermesine dikkat etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu