Podoloji’de uygun tedavi planlaması ve hasta eğitimi

Podoloji’de uygun tedavi nasıl planlanır? Hasta nasıl eğitilir? Ayakta oluşan çatlaklar nasıl tedavi edlir?

Podolojik bilgilendirmemiz bu hafta da devam ediyor. Gelen şikayetleri doğrultusunda hasta eğitimi nasıl olmalı? Diyabete bağlı olarak gelişen ayak rahatsızlıkları nasıl değerlendirilmeli? Ayakta oluşan çatlakların bakımı ve tedavisi nasıl yapılmalı?

Diyabetik yara değerlendirilmesi, uygun tedavi planlaması ve hasta eğitimi

- Hasta şikayetlerinin öğrenilmesi, ağrı, hassasiyet, karıncalanma, duyu kaybı, yanma, ayakta ülser bulgularına bakılır.

- Hastanın her iki ayağı bilek seviyesine kadar el sırtı ile sıcaklık-soğukluk değerlendirmesi için test edilir. Isıda azalma arter dolaşımının yetersizliğini gösterir. Artma ise enfeksiyon belirtisidir.

Podoloji'de uygun tedavi planlaması ve hasta eğitimi

- Atrofi, Ödem Artrofi kaslardaki motor harabiyetin, ödem ise dolaşım sorunlarının ya da enfeksiyonun belirtisidir. Diz altından ayak sırtına kadar olan bölgede ödem olup olmadığı değerlendirilir.

- Diyabete bağlı olarak gelişen, çekiç parmak, pençe parmak, hallux valgus, hallux limitus, Hallux ekinus, ön ayak amputasyonu, diz altı amputasyon, charcot deformitesi, düşük ayak vb. deformitelerin olup olmadığı değerlendirilir.

Podoloji'de uygun tedavi planlaması ve hasta eğitimi

Ayakta oluşan çatlakların bakım ve tedavisi

Topuk çatlakları çok yaygın olan ayak problemlerinden biridir. Özellikle görüntü olarak rahatsızlık verir ve ağrı problemlerine sebep olurlar genelde kuru cilde sahip olan kişilerde fazla görülmektedir. Nasır olarak başlayan durum daha sonra yürüme etkisi, basma şekillerindeki bozukluklar ve kilo gibi nedenler topuk çatlamasını daha da hızlandırır.

Topuk çatlakları kolaylıkla mikroorganizmaların vücuda girmesini sağlar. Sağlıklı bir kişide bu çatlaklar fazla problem oluşturmazken, şeker hastalığı, dolaşım bozukluğu olan kişiler ve kronik hastalığı olan kişilerde enfeksiyon riskini arttırarak önemli problemlere neden olabilmektedir. Çatlak topuklar görsel olarak sorun oluşturduğu gibi anatomik yapıda bir bozukluk olduğunun da habercisidir. Basınç fonksiyonun hatalı olması bel fıtığı, boyun fıtığı, diz ağrıları, eklem ağrıları gibi rahatsızlıkların işaretçisidir.

Genelde evde ya da pedikürde uygulanan ponza ile temizlenen çatlak topuklar, aslında daha fazla çatlak oluşumuna neden olur. Bunun nedeni ise çatlakların giderilmesi esnasınca canlı dokudan alınmasıdır. Rastgele topuğu ponza ile veya benzeri bir malzemeyle temizlenmesi çatlakların derinleşmesine yol açar ponza ise sonraki uygulamaya kadar üzerinde bakteri biriktirir. Ayrıca ponza ve benzeri aletler ile topuklarda ki çatlaklar giderilmeye çalışılırken, aslında çatlağın 2 kat oluşmasına zemin hazırlamış olur.

Hiperkeratoz doku (sertleşme, kalınlaşma) ve oluşan çatlakların tedavisinde sertleşmiş ölü doku Podologlar tarafından Podolojik Cihaz ve steril frez uçları ile rezeksiyon işlemi uygulanır. Aynı sorunun tekrar oluşmasını önlemek için ihtiyaç duyulması durumunda baskı giderici destek malzemeleri ve kişiye özel tabanlık uygulanır. Cilt tipine uygun ürünler kullanılarak gerçekleştirilen düzenli bakım ile ciltteki ölü tabakalar giderilir.

Not: "Podolojik ayak muayenesi nasıl yapılır" okumak için tıklayınız.

Podolog Muhammet Korkmaz

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

bir tost 11-01-2019 15:01:49

haberi görünce Podolski diye okudum.

YORUM YAZ