PMS belirtilerini hafifletmek için beslenme ipuçları

Ruh hali değişimleri, düşük enerji ve kramplar rahatsız edici semptomlardan sadece birkaçıdır. Peki PMS (Regl Öncesi Sendromu) döneminde nasıl beslenilmeli?

Regl döneminden önceki hafta boyunca şişkinlik, kramp ve yorgunluk yaşamak çoğu zaman dalgalanan hormonlardan kaynaklanır. Diyetiniz, bu ve diğer PMS (Regl Öncesi Sendromu) semptomlarının hafifletilmesinde önemli bir rol oynayabilir.

Yüksek oranda demir ve çinko içeren yiyecekler yiyin

Kırmızı et, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler ve kurutulmuş meyve gibi yiyecekler PMS belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kalsiyum alımınızı artırın

Birçok çalışma, kalsiyum bakımından zengin gıdaların (süt, yoğurt, peynir ve yeşil yapraklı sebzeler gibi) PMS semptomlarını hafifletmede oynadığı rolü göstermektedir.

Trans yağlardan kaçının

Trans yağlar, derin yağda kızartılmış yiyecekler ve şeker PMS semptomlarını tetikleyebilen besinlerdir.

Tuzu kesin

Su tutma ve şişkinlik yaşama eğiliminde olmanız durumunda tuzlu atıştırmalıklardan, donmuş akşam yemeklerinden ve işlenmiş yiyeceklerden kaçınmak büyük bir fark yaratabilir.

Yiyecek hassasiyetlerine dikkat edin

PMS, gıda hassasiyetlerinde sık görülen bir semptomdur. Yaygın besinler arasında süt ve buğday bulunur. Şüpheli yiyeceği kesmeyi deneyin ve belirtilerinizde fark yaratıp yaratmadığına bakın.

Kafeini ve alkolü kesin

Her ikisi de PMS semptomlarını kötüleştirir, bu nedenle döngünüzün bu döneminde bunlardan kaçının.

Vitamin takviyeleri göz önünde bulundurun

Bazı kadınlar için günlük multivitamin almak veya magnezyum, B6 vitamini ve E vitamini takviyesi yapmak krampları rahatlatmaya yardımcı olabilir. Fakat yine de, takviyeler sağlıklı ve dengeli bir diyetin yerini almaz. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri ve besinleri yediğiniz yiyeceklerden almak her zaman daha iyidir.

Krampları hafifletmek için esansiyel yağ asitleri ekleyin

Omega 3 yağ asitlerinin kramplara yardımcı olduğu bilinmektedir. Daha fazla balık ya da keten tohumu yemek, PMS belirtilerinizi hafifletebilir.

Ayrıca buraya tıklayarak "Regl döneminizi daha rahat geçirmenizi sağlayacak 10 beslenme önerisi" makalesine de göz atabilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ