Pazar gününe yakışır izlenmesi gereken kült filmler!

Film severler buraya! Haftasonu ne izlesem diye düşünüyorsanız size birbirinden şahane “Neden daha önce izlemedim?” Dedirtecek filmler ile geldik!

Abone Ol 

1) 12 Angry Man / IMBD 8.9

12 Öfkeli Adam, Sidney Lumet’in yönetmenliğini yaptığı ABD yapımı olan bir drama filmdir. Film bir oda da geçer bu yüzden oda filmi kategorisindedir. Film bir duruşmada bir jüri üyesinin diğer on bir jüri üyesini şüphelinin suçsuz olduğu konusunda, ikna etme çabaları hakkındadır. Film neredeyse sadece bir set kullanılarak çekilmiş olma özelliği ile dikkate değerdir.

2) Esaretin Bedeli / IMBD 9.3

Esaretin Bedeli  İngilizce adıyla “The Shawshank Redemption”,  Yönetmen Frank D. hem filmi yönetmiş hemde senaryosunu yazmıştır. Bir adamın hapishane de yaşadıklarını sert bir şekilde beyaz perdeye anlatıldığı bu filmi izlerken etkisinden çıkarmayacaksınız!

3) Schindler’in Listesi / IMBD 8.9

Steven Spielberg’in yönetmenliğini üstlendiği bu filmde başrolde Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının rol almaktadır ve 2. Dünya Savaşı dönemlerinde Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını anlatan acı dolu bir hikayeden oluşmaktadır.

4) Piyanist / IMBD 8.5

2. dünya savaşını en iyi yansıtan filmler arasında yer almaktadır. Polonyalı piyanist Wladyslaw Szpilman’ın anılarını anlattığı kitaptan beyaz perdeye uyarlanan film, Genel olarak Nazi işgali altındaki Polonya’da yaşamanın ne kadar güç olduğunu anlamıştır. Başrolde olan piyanist bir şekilde esir kampına gitmekten kurtulmuş ve Varşova’nın kenar mahallelerindeki hayatta kalma mücadelesine odaklanır. Film çarpıcı bir şekilde insanı etkilemeyi başarmıştır. Umudun ve savaşın ortasında yaşam mücadelesi veren bir piyanistin öyküsünü mutlaka film listenize eklemeyi unutmayın!

5) Bisiklet Hırsızları / IMBD 8.3

İtalyan yeni gerçekçiliğin öncülerinden biri olan bu filmde savaş sonrası yaşanan işsizlik döneminin ardından iş bulma girişimlerinde bulunan insanlar arasında olan Antonio iş bulabilmiştir ve mutluluktan havalara uçmaktadır. Fakat bir sorun vardır. İş için bisikletin olması şarttır. Baş karakterimiz işi için ve kendisine lazım olan bisikleti almak için bir takım girişimlerde bulunur. Siyah beyaz bir İtalyan filmini olan Bisiklet Hırsızları filminde bir baba ve oğul hikayesine de tanık olacak yer yer göz yaşlarınızı tutamayacaksınız…

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu