Patatesleri uzun süre saklama formülü

Binbir çeşit yemeği yapılan patatesleri nasıl daha uzun süre bozulmadan muhafaza edeceğinizi merak ediyorsanız, bu küçük ipucu size yardımcı olacak.

Günümüz dünyasında gıda ürünlerine yapılan katkı maddeleri veya hasatın güve, çekirge, tohum böceği vb. hayvanlardan korunması adına yanlış miktarda kullanılan tarım ilaçları besinlerin kimyasını bozmakla birlikte, bozulma sürelerini de değiştirdi.

Türkiye'de yeni açılan fast food zincirinin Orta Doğu sorumlusu Hamid Bostani ile yaptığımız ufak sohbette öğrendiklerimize göre patatesi en uzun süre muhafaza etmenin yolu, direk güneş ışığına maruz bırakmadan nemsiz, oda sıcaklığı ortamında saklamak.

Çürümeye neden oluyor

Birçoğunuzun "Bunları zaten biliyoruz” dediğini duyar gibiyiz. Ancak bir püf noktaya değinen Bostani, tarlalardan gelen veya marketten aldığınız patateslerin üzerindeki toprakla muhafaza etmenizin çok kısa bir süre içerisinde patatesinizin bozulmasına ya da tohumlanmasına neden olacağını söyleyerek, ''Patateslerin üzerinde kalan toprağın içerisinde bulunan vitamin, mineral ve bakterilerin hala yaşadığını ve kimyasal olarak tepkime halinde bulunuyor.

Bu yüzden aldığınız patatesleri yıkayarak üzerindeki toprak veya tortulardan kurtulduktan sonra (sadece yıkamak ile çıkmıyorsa bulaşık fırçası kullanabilirsiniz) emici bir bez yardımıyla kurutmalısınız.'' diye ekliyor. Kurutma işlemi bittikten sonra mümkünse patatesleri hasır ya da cam bir kasenin içine koyduktan sonra bir bez ile üzerini örtün. Patateslerin daha uzun süre bozulmadan kaldığını görünce, bu yöntemi sürekli olarak uygulayacaksınız!

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ