Patatesinizi iyi seçin lezzetli kızartmalar yapın

Ülkemizde sıkça tüketilen bir sebze olan patatesin nasıl seçilmesi ve nasıl tüketilmesini gerektiğini biliyor musunuz?

Patates pek çok çeşidi olan bir sebzedir. Patatesin lezzeti de yetiştiği toprak çeşidine, iklime ve bakım koşullarına bağlı olarak değişir. İçerisindeki nişasta miktarına bağlı olarak bazı patatesler yemekler için bazıları da kızartmalar için uygundur. Nişasta miktarı düşük patatesler kolayca dağılmadığı için salatalarda ve fırın tariflerinde tercih edilir. Orta nişastalı patatesler tüm tariflerde kullanılabilir. Yüksek miktarda nişasta içerenler ise dokularının kuru olması sebebiyle fırınlanırken tercih edilir.

Kabuklarını soymayın

Organik patatesleri pişirirken kabuklarını soymayın. Çünkü bu sebzelerin vitamin ve minerali kabuğundadır. Çiğ patatesi soyduğunuzda kararmasının sebebi içerisinde bulunan karbonhidratın oksijen ile etkileşime geçmesidir. Eğer patateslerinizin kararmasını istemiyorsanız soğuk su içerisinde bekletmeniz yeterli olacaktır.

Bazı patatesler haşladıktan sonra gri renk alır. Bu renk değişimini önlemek için kaynama suyuna bir kaşık limon suyu ekleyebilirsiniz.

Enfes kızartmalar için soğuk su

Çıtır çıtır patates kızartması yapmak için dilimlediğiniz patatesleri 1 saat süreyle soğuk su içerisinde ve buzdolabında bekletin. Bu işlemden sonra kurulayarak pişirin.

Yorumlar

misafir 24-04-2015 12:06:55

bende gerçekten bişey sandım. "az nişastalı fırında ,orta nişastalı hepsinde ,fazla nişastalı fırınlanırken " bu nasıl bir anlatım bu nasıl bir mantık , izahat.... haaa sanki etiketinde nişasta oranı yazıyo o konuya hiç bulaşmayım

maxi 24-04-2015 10:41:56

heueu dalga geçiyorsunuz dimi miletle kg olmuş 5 lira pataesiii seçin seçec biz azkaldı sabredin

YORUM YAZ