Parfümler bozulur mu?

Yanlış saklama koşullarında parfümlerin miktarları azalır, kimyasalları bozulur, notaları kaybolur ve kokuları değişir.

Abone Ol 

Parfüm bozulması konusuyla ilgili en çok parfüm sıcaktan veya soğuktan bozulur mu sorusu sorulmaktadır. Evet ne yazık ki bozulur. Çok soğuk ve çok sıcak saklama koşulları parfümlerin bozulmasına neden olur. Fakat soğuk bir yana dursun, parfümler sıcaktan daha fazla bozulurlar. Parfüm kaç derecede saklanmalıdır sorusunun cevabı ise 20 derece ve altıdır. Yani tam anlamıyla “serin” yerlerde saklanmalıdır

Tester Parfüm Nedir, Satın Alınır mı? - MorTilki.com

Parfümün bozulduğunu nasıl anlarız?

Isı ve ışığa maruz kalan, aynı zamanda kötü koşullarda muhafaza edilen parfümlerde bozulmalar meydana gelir. Peki parfümün bozulduğunu nasıl anlarız? Parfüm eğer az bozulursa kalıcılık değerleri düşer; ve parfümlerin notaları olduğunu düşündüğümüzde ise bazı notalar kaybolur. Eğer çok bozulursa, koku ekşimsi ve plastik türü bir hal almaya başlar. Yani parfümünüz bozulursa bunu mutlaka fark edersiniz; ilk aldığınız gibi kokmaz.

Parfümlerin son kullanma tarihi var mıdır?

Evet. Parfümlerin son kullanma tarihi vardır. Bu tarih, ürünün üzerinde yazan ve paket açma tarihi olarak ikiye ayrılmaktadır. Öncelikli olarak parfümün üzerinde yazan son kullanma tarihi nasıl anlaşılır onu anlayalım.
Bu son kullanma tarihi açık bir şekilde yazmadığı için bu kodlar size karışık gelebilir. Mesela parfümün üzerinde yazan 1809290 kodu 02.09.2018 tarihinde 90 numaralı ürün olarak üretilmiş. Yani ilk kod yıl, ikinci kod ay, üçüncü kod günü belirtmektedir. En son kod ise ürünün sırasını belirtmektedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu