Pankreas kanserinin erken belirtileri ve önlemenin yolları

Abone Ol 

Pankreas kanseri her yıl binlerce can alıyor, ancak bunu önlemek için alabileceğiniz önlemler var.

Pankreas kanserinin erken belirtileri ve önlemenin yolları #1

Pankreas kanseri nedir

Pankreas kanseri, midenin hemen arkasında bulunan armut biçimli bir organ olan pankreata kanserli büyüme ve tümörlerin oluşmasıdır. Pankreas, birçok vücut işlevi için önemlidir. Vücudun yediğimiz gıdalardaki şekeri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan insülin gibi hormonların üretiminden sorumludur. Aynı zamanda besinleri gıdalardan emmemizi sağlayan sindirim enzimleri ve sıvıları üretir.

Pankreas kanseri, pankreasta sindirim enzimlerini salan kanalların etrafındaki dokularda kanserli büyümeler veya tümörler oluştuğunda meydana gelir. Ne yazık ki, hastalık nadiren erken teşhis edilir, çünkü çoğu zaman vücudun diğer bölgelerine yayılıncaya kadar belirgin semptomlar üretmez.

Pankreas kanserinin erken belirtileri ve önlemenin yolları #2

Pankreas kanseri belirtileri

Pankreas kanseri çoğu zaman erken belirti göstermese de dikkat edilecek bazı belirtiler vardır:

– Sırtınıza yayılan karın ağrısı

– İştahsızlık veya istenmeyen kilo kaybı

– Cildinizin ve gözlerinizin beyazlarının sararması (sarılık)

– Koyu renkli idrar

– Kaşınan cilt

– Yeni diyabet teşhisi veya kontrol edilmesi daha zor hale gelen mevcut diyabet

– Geçmeyen yorgunluk

Pankreas kanserinin erken belirtileri ve önlemenin yolları #3

Pankreas kanseri nasıl önlenir

Şu an itibariyle, pankreas kanserinin kesin nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, hastalık için, bazıları diyet ve yaşam tarzı müdahaleleri olmak üzere pankreas kanserini önleyebilecek önlemler vardır. Pankreas kanserini önlemede risk faktörleri de çok önemlidir. Pankreas kanserinin risk faktörleri, ailenizde pankreas kanseri öyküsü, obezite, diyabet, pankreatit (veya pankreasın kronik iltihabı), sigara kullanımı ve yaşlılık (çoğu vaka 65 yaşın üzerindeki yetişkinlerde teşhis edildiği için) gibi şeyleri içerir.

Sorun haline gelmeden önce pankreas kanserini önlemenize yardımcı olacak bazı ipuçlarını derledik.

Kilonuza dikkat edin

Çalışmalar, yağ dokusunun insülin ve insülin direncini etkilediği sonucuna varmıştır. Aynı şekilde, tipik olarak obeziteye katkıda bulunan gıdalardaki (işlenmiş şeker gibi) kanserojenlere maruz kalmak da sizi pankreas kanseri için daha yüksek bir risk altına sokar. Bu nedenle, sağlıklı bir diyet ve egzersiz yoluyla kilonuzu sağlıklı bir aralıkta tutmak pankreasınızın düzgün çalışmasına yardımcı olabilir. Bu da bizi bir sonraki noktamıza getiriyor…

Diyetinizi değiştirin

Pankreas dostu bir diyet, çeşitli işlenmemiş, bütün yiyeceklerden oluşmalıdır. Ayrıca kırmızı et, kızarmış yiyecekler, fast food, tam yağlı süt ürünleri ve hamur işleri, kurabiyeler ve şeker eklenmiş içecekler gibi gıdaları alımınızı da sınırlamalısınız. Bu yiyeceklerin tümü, obezite ve pankreatit riskinin artmasına neden olabilir.

Pankreas dostu bir diyete dahil edilmesi gereken yiyecekler; meyveler, sebzeler, tam tahıllar, baklagiller, süt ürünleri ve yağsız etlerdir. Avokado, zeytinyağı, yağlı balık, kuruyemiş ve yağlı tohumlar gibi sağlıklı yağlar da sınırlı miktarlarda tüketilebilir.

Alkolden kaçının ve sigarayı bırakın

Sigara içiyorsanız, pankreas kanserini önlemek, sigarayı bırakmak için bir başka harika sebeptir. Sigara içmek, pankreas kanseri için önemli bir risk faktörüdür ve değişmesi gereken en önemli alışkanlık olabilir! Sigarayı bırakmak için yardıma ihtiyacınız varsa, doktorunuzla tedavi seçenekleri hakkında konuşun veya sigara bırakma merkezleri ile iletişime geçin.

Alkol tüketimi de pankreatit ve pankreas kanseri riskini artırmaktadır. Pankreas kanseri riskini azaltmak için uzmanlar, alkolden tamamen kaçınmanızı önermektedir.

Bu değişiklikleri yapmak sadece vücudunuzun en hayati organlarından birini korumakla kalmaz, aynı zamanda önümüzdeki yıllarda genel sağlığınızı da geliştirir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu